View Single Post
  #105  
Vechi 16.07.2011, 19:24:24
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca n-ai inteles mare lucru din pilda respectiva, daca ai sa stai sa meditezi la ea ai sa-ti dai seama ca ii incrimineaza foarte pe stilistii de la noi.

Pentru ca desi majoritatea celor care au ramas pe vechi, n-au rupt comuniunea cu Biserica Ortodoxa, ei au facut-o, facand din calendar o problema de mantuire si daca dupa pilda asta, daca cel care numai o indraznit sa puna problema asa o primit bataie mare de la draci, pai ei ce au sa patimeasca?
Nu stiu ce au sa pateasca ei. Eu am inteles din pilda asta ca degeaba facem mare caz din calendar si ori cum zic stilistii ca suntem eretici ori ca traim in Duh sau nu, daca nu suntem cu adevarat crestini nu o sa ne mantuim. In problema de fata nu stiu ce sfat sa ii dau doamnei. Pot doar sa spun ca eu fiind crestin pacatos, nu am curajul sa spun ca altul e indracit sau nu sau ca sta in erezii si ca o sa-l manance iadul. Nu arunc cu anateme si blesteme asa cum am inteles ca fac parintii baiatului aceluia. Am fost si eu pagan si mi-e mila de cei inselati. Sincer nu cred ca un crestin ar putea sa blesteme pe altul sau sa-i spuna ca e pacatos, atata timp cat isi stie pacatele sale si se pocaieste.
Reply With Quote