View Single Post
  #109  
Vechi 16.07.2011, 21:08:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vivi88 Vezi mesajul
Daca Domnul meu vrea ca eu sa nu fiu cu el si sa ma sacrific o fac. Am nevoie doar de un impuls de la El.
Cum poti sa spui asa ceva?
E un mare pacat, cum sa zica Dumnezeu "pleaca de la mine"?

Eu cred ca Dumnezeu ti-a dat deja semne chiar mai mult decat ai cerut, ai un duhovnic bun care te-a sfatuit de bine, ai acea simtire interioara care te-a facut sa intelegi ca in ratacirea lor, ei au pierdut harul, si ca harul este aici in Biserica Ortodoxa, nu la ei, pentru ce sa-ti distrugi si viata spirituala si cea de familie?

Si chiar si asa zisa cununie a lor, s-ar putea sa nu fie deloc cununie, dat fiind ca e f. posibil preotii lor nu mai au harul de a savarsi Sf. Taine (este o discutie mai lunga despre asa zisa lor hirotonie si daca mai au sau nu succesiunea apolistica).

Si asta pentru ce, daca el e atat de incapatanat in ale lui, daca vrei sa faci ceva bun pentru el si sa-i mai dai o sansa du-l la duhovnicul tau, daca este incapatanat si rautacios si influentabil (de parinti) atunci lasa-l si gata, ca fericita alaturi de el clar n-ai sa fii.

In ceea ce priveste slujba respectiva, cum ti-am scris si mai pe la inceput, e posibil sa treaca peste partea cu lepadarile (desi un stilist de a lor a zis ca se face) de frica sa nu-ti dai seama de grozavia a ceea ce faci si sa te razgandesti.

Dar cum ti-am mai spus si poti sa-ti dai seama si singura daca citesti Molitfelnicul, este o slujba prin care parasesti Biserica Ortodoxa si treci in ratacirea lor.

Stiind f. bine lucrurile astea (si duhovnicul poate sa-ti confirme) in fata lui Dumnezeu este suficient, abia atunci se pune distanta intre tine si Dumnezeu, abia atunci poti sa zici ca te-ai departat de la Dumnezeu dar nu pentru ca ti-ar cere-o Dumnezeu ci pentru ca asa ai hotarat tu.

Si daca iti vine ispita sa te gandesti ca ai putea face lucrul asta, sa te intrebi f. bine de ce. Si "argumentul" ca o faci sa nu-i dezamagesti pe ceilalti, nu e un argument.
Si nici macar nu e un sacrificiu, e o comoditate ca sa nu le infrunti parerile, rautatea si ignoranta din spatele lor.
Domnul a spus: "În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea." (Ioan 16:33)

Stiu ca iti este f. greu, situatia este critica si vin multe ganduri care se incurca, ia-le pe rand si intreaba-te mereu "de ce" si "pentru ce", si fii cat mai sincera cu tine, o viata fara Dumnezeu nu este viata.
Reply With Quote