View Single Post
  #31  
Vechi 01.10.2021, 17:25:29
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 171
Implicit

QUOTE=Seraphim7;669078]Am trecut prin majorarea stărilor existenČ›iale :indiferenČ›ă, ateism, hedonism, materialism, naivitate, credulitate etc. Stări, abordări, stadii sau cum vrei sa le numeČ™ti...

Să-Č›i dau un exemplu, doar pt ca biserica Č™i mediul ei par limitaČ›i, inchistati, obtuzi Č™i toate formele adiacente nu însemnă ca Č™i textele pe care se bazează trebuie tratate cu neglijenČ›ă.

Pur Č™i simplu am renunČ›at sa privesc biblia, spiritualitatea, filosofia, însăČ™i existenČ›a în sine prin ochii altora. Am renunČ›at puČ›in la abordarea oficiala sau general recunoscută, Č™i am început sa încerc sa înČ›eleg ce răspunsuri caut eu, sau sa reconsider întrebările care ma, frământau.

Deci asta e soluČ›ia, sa fi tu sigur pe tine insuti, să-Č›i găseČ™ti tu echilibrul, nu trebuie sa fi sigur de subiectele abordate, asta e imposibil mai ales în zona de spiritual, întrucât e destul de greu sa demonstrezi altora convingerile tale sau pe ce sunt bazate acestea.

Dar un adevărat căutător nu are niciodată pace, mereu e într-o stare jalnica, mizerabila pentru ca nivelul sau de percepČ›ie al realităČ›ii este mult mai sensibil decât al unui om normal care în egoismul sau nu vede decât ce I se prezintă, e prea, leneČ™ sa gândească pentru el însuČ™i...

De asta, adevăratul căutător nu are liniČ™te niciodată, însă aici este o diferenČ›ă majora între filosofi Č™i mistici, deČ™i graniČ›a este extrem de injusta.... Ambii prezintă realitatea... Depinde unghiul....[/quote]

SunteČ›i un doritor al cunoaČ™terii, al revelaČ›iei, capabil de mari sacrificii clar observabile în discursul dvs. Sper Č™i va doresc sa fiČ›i luat în considerare de acest Zeu ce este nobil, aparte, să fiČ›i ales în oastea Lui ce va schimba conČ™tiinČ›a omenirii. Eu însă mai am mult până la o asemenea pretenČ›ie. Nu Č™tiu cât mai am timp sa va răspund pt că probabil voi fi banat datorită saturaČ›iei intr-un fel explicabil de incidenČ›a proporČ›ional colosală replicată la fiecare răspuns indezirabil Č™i ipocrit al acestui utilizator @g-palama.
Cu stimă Č™i respect!
Reply With Quote