View Single Post
  #37  
Vechi 03.10.2021, 00:16:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu mai fac reclamă la creștinism demult :))
Dar când ai fost tu de fapt creștin, ai avut stări de iluminare prin Har, de îndumnezeire, ai urcat în harismele Duhului Sfânt ?
Te-ai jertfit până la sânge și suferință pentru aproapele ?

Probabil nici n-ai gustat creștinismul decât prin abordări exterioare, sau mecanice sau îl confunzi cu niște scheme gotico-reformato-catolice care bântuie prin Ardeal și secătuiesc creștinismul de harisme.
Normal că-ntr-un creștinism deformat nu mai e Har și creștere permanentă.

Îmi pare rău că nu am avut cont de când ai scris tu pe la început pe forum, să văd ce evoluție ai avut că văd că ai acumulat o galerie consistentă de prieteni dintre care unii conturi vechi dar relevante, deci ai avut ceva pondere în cuvânt.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Tu ești un pământ roditor, pe pământul bun creste orice, indiferent de sămânță... Nu te stresa tu cu creștinii de carton, care sunt ca niște roșii de sera, par frumoase, da nu au niciun gust...
Poate ai văzut creștinism de carton pe la tine prin jur și l-ai extrapolat ca și cum ar fi reprezentativ.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
tu măcar cauți, ei cred ca știu, dar în ignoranța lor vor muri dacă nu se trezesc... Vorba Părinților, iertare, sa va mustre Domnul, nu eu...
De unde știi tu că ei cred că știu, bizuindu-se pe ignoranță și nu cumva ești în ignoranța de a crede că alții nu cresc - pe când tu călătorești cu întrebarea ?

Poate și alții cresc, mă uit la Igor Paslusnik sau alții ce cărți citesc, absolvent de teologie și el, măcar citește și crește în cunoaștere de la Ioannis Romanidis la alți scriitori bisericești, a făcut rost de multe cărți patristice chiar printr-o întâmplare minunată în care un colecționar i-a trimis mai multe cărți decât ar fi avut posibilitatea pe moment.

Deci sunt bucurii duhovnicești care ne pot surprinde în fiecare zi fără a fi vrednici.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.10.2021 at 00:19:39.
Reply With Quote