View Single Post
  #13  
Vechi 12.01.2010, 04:17:15
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
una este sa oferi un raport nevinovat (asta oricum erai obligat sa o faci) si alta sa torni pe cineva, in mod activ, sa ii umpli dosarul. mi se pare cam fatalista perspectiva asta - toti au colaborat, altfel nu aveau cum sa traiasca..
Mafiile securisto-comuniste care conduc Romania continua sa-si plateasca polite unii altora si sa stringa lesa fostilor lor informatori si agenti la cel mai mic semn de idependenta folosindu-se de dosarele de Securitate. Din pacate in ce-l priveste pe Ips Bartolomeu, nu cred ca mai era nevoie de nici un fel de dovada a racolarii sale de catre Securitate. El a fost puscarias politic din 1958 pina in 1964 in lotul legionarilor. In 1964 este eliberat, iar in 1965 (!!!) este trimis de BOR in SUA la Misiunea Ortodoxa a BOR pentru SUA si Canada unde va sta 11 ani. Asa ceva se putea intimpla numai daca era trimis de Securitate, ceea ce insemna incredere deplina in persoana sa (asta imi aduce aminte de Ivasiuc, un alt celebru informator si agent al Securitatii care la citeva luni de la eliberare ajunge sa lucreze in Ambasada Americana din Bucuresti!). Aceia sint tocmai anii in care Securitatea muncea de zor la dezbinarea diasporei, a inscenarii odiose condusa de Securitate prin agentii evrei si romani din SUA impotriva Ips Valerian Trifa, conducatorul Bisericii Ortodoxe Romane din SUA care refuza subordonarea fata de Patriarhia sergianista a Bucurestiului. Generalul Pacepa a confirmat legatura arhimandritului (pe atunci) Bartolomeu cu operatiunea Trifa.

Asta nu inseamna ca oamenii nu se pot caii si schimba (si nici nu trebuie sa judecam prea aspru cedarea lor in fata Securitatii pentru ca ce au trait ei in puscariile comuniste, reeducarea la care au fost supusi acolo a indoit si firi de otel). Comportamentul Ips Bartolomeu de dupa '90 pare sa imi confirme supozitia, dar nu ar fi fost, totusi, bine sa inceapa prin a-si recunoaste pacatele si sa ceara iertare pentru raul facut (si public, pentru ca a fost pastor si multi l-au urmat)?

Pe de alta parte, nu cred ca Ips Bartolomeu este un monstru comparat cu ceialalti ierarhi BOR. Daca o sa citesti ce-am scris despre Biserica lui Stalin, o sa intelegi exact ce vreau sa spun. Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote