View Single Post
  #20  
Vechi 30.04.2010, 11:21:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Daca cineva spune ca nu mai crede in Dumnezeu, la nervi, la o sminteala, etc., e pacat mare? Mai exista cale de intoarcere?
Am inteles ca asta se numeste lepadare de credinta si ca nu mai poti face nimic. Sau am inteles eu gresit?

Si mai vreau sa va intreb ceva: de ce Dumnezeu da uneori ispite peste puterea omului? Doar stim ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, nu? Si totusi sunt multe cazuri in care multi oameni sunt luati din start cu probleme, cu sminteli si se netrebnicesc, nu mai au deloc credinta. De ce vrea Dumnezeu sa dea ispite spre sminteala si nu spre indreptare? Oare Dumnezeu in atotputernicia Lui nu STIE ca omul o va lua pe carari gresite?

Ma iertati ca va pun asemenea intrebari, sunt niste nedumeriri personale, la care eu nu gasesc raspunsul....
E bine sa ne straduim sa devenim nepatimitori.
Trebuie sa ne tinem strans de sfanta biserica si de sfintele Taine pentru a ne schimba.
Sa dorim cu tot sufletul sa ne schimbam si nu vom mai ajunge sa ne enervam ,sa ne smintim.
In nici un caz sa nu ne lepadam de credinta ,de Dumnezeu ci mai mult sa ne smerim si sa alergam la duhovnic. Asemenea momente de slabiciune cand ne maniem sunt un bun prilej sa ne smerim ,sa ne vedem starea de pacatosenie .
Reply With Quote