View Single Post
  #78  
Vechi 22.11.2011, 14:51:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Sfantul Ioan Gura de Aur, omilii despre soarta si providenta. Cuvantul II http://www.ioanguradeaur.ro/441/cuva...si-providenta/
"Dar ce-am putea spune de cei care acum, pe vremea harului, a celor ce sunt cu adevărat a unei atât de mari cunoștințe despre Dumnezeu, n-ar vorbi de rău pe tatăl sau pe mama lor, ci pe Însuși Dumnezeul tuturor?
Sunt cei care aduc împotriva înțelepciunii proniei lui Dumnezeu neorânduiala și necesitatea soartei! Deloc nu-i de mirare că suferă de boala aceasta păgânii, cei care cad în admirare și slujesc lemnelor și pietrelor; dar grozăvia cea mai mare, vrednică într-adevăr de lacrimi și plânsete multe, e aceea că sunt trași ca de un șuvoi spre tulburare – gândul și nebunia aceea, cei ce s-au învrednicit să scape de rătăcirea și slujirea idolească și să cunoască pe Dumnezeul tuturor, pe Dumnezeul Cel adevărat, cu adevărat Dumnezeu.
Lucru de mirare foarte este când gândesc așa oameni care spun că se închină lui Hristos, care au fost învredniciți de Taine atât de mari, care-au luat parte la învățături nespuse și la înțelepciunea ce ne-a fost din ceruri dată, oameni care, după ce au primit de la Dumnezeu atâta cinste, se aruncă singuri în prăpastie de bună voia lor, care îndepărtează de la ei, cu multă neghiobie, libertatea pe care Dumnezeu le-a dăruit-o, care vin singuri la robie prea cumplită și născocesc cu gândurile lor o stăpânire tiranică foarte, dar înșelătoare, aruncând din suflet orice nădejde bună și încercând să curme tăria celor ce se străduiesc pentru virtute.

Pentru aceasta diavolul a născocit asemenea otravă și licorile cele aducătoare de moarte ale învățăturii despre soartă, pentru ca să aducă pe negândite, după cum am spus, toată învățătura lui, ca să ne arate deșartă toată gândirea noastră, fără temei toată credința noastră, ca să convingă pe oameni să aibă gânduri rele despre Dumnezeu.
Nu poate, nu poate dobândi cerul acela care crede-n soartă, dar, mai bine spus, unul ca acesta nu poate scăpa de iad și de pedeapsă. Credința în soartă ne poruncește să ne împotrivim învățăturilor lui Dumnezeu, Care spune: Și de veți vrea și Mă veți asculta, bunătățile pământului veți mânca. Dar dacă nu veți vrea și nici nu Mă veți asculta, de sabie veți fi mâncați; căci gura Domnului a grăit acestea!
Ai văzut cum grăiește Dumnezeu și ce legi așează? Ascultă și cum vorbește soarta și ce legi potrivnice aduce, și astfel cunoaște că cele dintâi sunt spuse de Duhul dumnezeiesc, iar cele de pe urmă, de vicleanul demon, de fiara cea neîmblânzită. Dumnezeu spune: “De vreți vrea” și “De nu veți vrea”, prin aceste cuvinte făcându-ne pe noi stăpânii faptelor noastre bune sau rele, stăpânii voinței noastre."
Reply With Quote