View Single Post
  #1  
Vechi 01.12.2011, 00:11:24
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor

La Multi Ani Romania,frumoasa si incercata tara,Maica pentru toti copii ei si uitata de cei mai multi.Dumnezeu sa te apere si sa te binecuvanteze in veci,asa cum mereu a facut cu acest pamint,o gura de Rai pe un colt de plai.Sa cresti mandra si frumoasa,precum o craiasa aleasa si de-or veni timpuri de jale sa-ti pui nadejdea in fii patimirii tale. De ce m-ați dus de lângă voi? De ce m-ați dus de-acasă? Să fi rămas fecior de plug,să fi rămas la coasă...Atunci eu nu mai rătăceam pe-atâtea căi răzlețe, Și-aveați și voi în curte-acum un stâlp la batrânețe.Așa... vă treceți, bieți bătrâni, cu rugi la Preacurata,si plânge mama pe ceaslov,si-n barbă plânge tata...

Maica Buna si Preasfanta, cum privesti tu din poarta casei noastre la praful ridicat pe drumul celor ce te-au uitat,lacrimand dupa fiecare, strangand la piept stergarul amintirilor cand ne cantai cantece de leagan.Pune-ți, copile, capul pe pernă,te-asteaptă vise, prunc adormit,in vise viața este eternă,cu ceruri blânde și fără sfârșit.Ce știi tu-n lume câte se-ntâmplă,nici nu e bine tu să le ști,lumea-ngenunche la a ta tâmplă,si, lângă tine suflet, cor de copii.

Ce stiam noi Maica,cum ne va rupe lumea haina ta cea curata si ne pune-n zdrente,cum ne vom instraina haini de tine si de noi,cum te-om lasa in ghearele lacome ale celor ce te lovesc fara de mila pentru fiecare lacrima care iti curge.Si tu taci si ne privesti cum stam cu capul plecat,vanduti pentru o punga fara de arginti,si ne astepti sa ne intoarcem in pamintul tau,ca sa fim iar una,daca prin lume am pribegit straini unii de altii,atat de mult.

Dar tot lucrul lasă sămânța sa prin care din nou se naște: din tulpina bătrână și putredă a fagului încolțesc vlăstare tinere; așa și din robie se naște slobozenia, din neorânduială iese rânduială .Jugul aduce mântuirea, precum furtuna liniștea.Ridică capul, țară bântuită de vijeliile lumii, țară legată de jugul durerii.

As dori sa urez La Multi Ani soldatilor romani care la ora asta isi risca viata in Afganistan si pe toate teatrele de operatiuni din lume unde datoria ii cheama.Dumnezeu sa va aiba-n paza Sa.

Last edited by Scotland The Brave; 01.12.2011 at 14:41:09.
Reply With Quote