Subiect: Apostolul Pavel
View Single Post
  #28  
Vechi 08.05.2013, 00:19:41
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
,,Tmpul care ramane: un comentariu al Epistolei catre romani" de Giorgio Agamben.Scurt extras din carte:

,,Ceea ce Pavel spune intr-un pasaj extraordinar constituie poate definitia cea mai riguroasa pe care el a dat-o vietii mesianice ( I Corinteni 7:29-32): "Aceasta apoi spun,fratilor,timpul s-a contractat;restul este pentru cei care au femeie ca neavand (hos me)sa fie si cei ce plang ca neplangand si cei ce se bucura ca nebucurandu-se,cei ce cumpara ca neposedand,si cei ce se folosesc de lume ca neprofitand.Trece de fapt figura acestei lumi.Vreau ca sa fiti fara grija".Hos me ,,ca neavand": aceasta este formula vietii mesianice si sensul ultim al lui klesis.Vocatia cheama la nimic si catre nicaieri: din acest motiv ea poate coincide cu cobditia factica in care fiecare se gaseste chemat; dar tocmai din acest motiv ea o revoca de la un capat la celalalt.Vocatia mesianica este revocarea oricarei vocatii.In acest sens ea defineste unica vocatie care mi-se pare acceptabila.In fond ce anume este o vocatie daca nu revocarea oricarei vocatii factice concrete?Desigur,nu este vorba de a substitui o vocatie mai adevarata uneia mai putin autentice: in numele a ce putem decide in favoarea uneia mai mult decat in favoarea alteia?Nu,vocatia cheama vocatia insasi,este ca o urgenta care o lucreaza si o sapa din interior,o anihileaza in gestul insusi prin care se mentine in ea,salasuieste in ea.Aceasta-si nimic mai putin decat aceasta-inseamna a avea o vocatie,a trai in klesis-ul mesianic".

Cartea filosofului italian a aparut in colectia ,,Angelus novus".
Textul îmi pare foarte concentrat. Pesemne sunt eu prea diluat...:)
Vrei să dezvolți (să faci mai accesibil) un pic, te rog, mai la firul ierbii?...
Cu recunoștință frățească, îți mulțumesc!

Last edited by cezar_ioan; 08.05.2013 at 00:22:50.
Reply With Quote