View Single Post
  #36  
Vechi 26.01.2014, 22:56:40
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Subiectul e destul de interesant si ma asteptam sa gasesc mai multe postari . M-as fi asteptat sa gasesc povestiri ale unora care au cochetat cu gandul de a merge la manastire .Ce au simtit ,ce i-a indemnat la acel moment sa apuce "jugul" calugariei .
Am citit pe acest site subiecte tampite despre homosexuali si altele care au strans destul de multe pagini.
Discutam acum doi ani cu un stratet de la o manastire din judetul Vaslui si mi-a spus ca in acest moment monahismul romanesc trece printr-o criza foarte acuta de monahi .Se referea la numarul foarte mic de tineri ce doresc sa intre in monahism ,iar cei care ar avea aceasta intentie ,constata acest parinte,trebuie oarecum sa-i invete ABC-ul credintei .Multi din acestia putini vin la manastire cu o idee deformata despre ce se intampla sau ce reprezinta monahismul !
Am mai spus-o si cu alte ocazii aici pe acest site ,problema noastra a romanilor e paradoxal necunoasterea dogmelor sau randuielile Bisericii Ortodoxe ,deci este o lipsa acuta de catehizare ! Pacat ca nu intelegem ca daca nu vom ramane credinciosi lui Dumnezeu si credintei nostre strabune ,vom dispare ca neam !

Last edited by catehumen; 26.01.2014 at 22:59:06.
Reply With Quote