View Single Post
  #6  
Vechi 13.06.2009, 00:58:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, exista o biserica in Japonia, chiar in Tokyo...este, intr-adevar, ruseasca si detine si niste Sf. Moaste Sf. Nicolae. Am fost de cateva ori la ea, este chiar frumoasa si foarte linistita.
Mai concret, se afla in Oceanumizu, la o statie de tren din Akihabara...nu se ajunge in Asakusabashi. Din pacate, am inteles ca oficirea cununiei presupune o taxa cam mare, in jur de 30000 de yeni, dar nu sunt sigura. Mi se pare si corect, avand in vedere ca Japonezii nu au dezvoltat instinctul si educatia milosteniei oferita in mod voluntar, astfel ca trebuie sa se intretina si sa se administreze si biserica aceia cu ceva.
Cat despre cununia savarsita acasa, nu vad nici o problema in acest sens, atata timp cat preotul are cele necesare la dansul, cunosc cazuri. Pana la urma, ramane la latitudinea preotului si a situatiei in cauza.
Oricum, sora mea traieste si este casatorita tot in Japonia, dar nu a apelat la serviciile Bisericesti de-acolo, asteptand pana a venit acasa in tara, savarsind astfel botezul copiilor si a sotului si celelalte. Dar, bine-nteles, nu este indicat a se astepta, fiindca nu se stie...ceasul.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote