View Single Post
  #50  
Vechi 08.05.2012, 11:47:37
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu m-am simtit niciodata "legata" de traditie si dogme. Va intreb, ce "traditie si dogme" vedeti d-voastra in rugaciunea Tatal Nostru? Ce "traditie si dogme" vedeti in rugaciunea personala adresata de un ortodox Mantuitorului? Generalizarile de genul: ortodocsii nu-L cunosc sau nu-L pot cunoaste pe Dumnezeu sau ca e musai sa se desprinda de Biserica Ortodoxa pentru a-L cunoaste, pentru ca sunt incatusati in Traditie sunt nefondate.
Babele evlavioase merg la absolut rugandu-*se, iar filozoful trancandind silogisme (Petre Tutea)
ioana sa-ti spun ceva,l-am intrebat odata pe un coleg daca se roaga..a zis ca da..l-am intrebat cum?..tatal nostru a zis el...i-am zis crezi ce te rogi?...a rasp.cum adica?..i-am zis crezi ca tatal nostru e in cer?crezi ca te-a creat?..vrei tu sa se faca voia Lui asa cum te rogi?..sau cunosti voia Lui de il rogi sa se faca voia Lui pe pamant?vrei tu sa-ti ierte pacatele asa cum si tu le ierti pe a celorlalti????asa cum te rogi?stii cum te duce dusmanul in ispita de te rogi ca Tatal sa te izbaveasca?....si aproape fiecare fraza de rugaciune am analizat-o cu el.el,colegu a ramas surprins de felul cum i-am expus problema si a trecut..dupa o vreme l-am intrebat ...ei cum mai e cu rugaciunea??acum am ramas eu tablou..ca mi-a zis ca nu se mai roaga de atunci???de ce l-am intrebat...pai n-ai zis tu sa nu ma mai rog!zice el/??/vezi ioana i-am spus doar sa fie constient de rugaciune adica te rogi sau reciti ceva care de fapt nu implica vointa,cunoasterea realitatiii samd asa e si cu mantuirea multi zic Doamne miluieste-ne sau iarta-ne parca nu?si Domnul zice pai vreau sa Te iert dar tu zici intruna sa te iert si nu mai vezi ca Eu vreau sa-ti dau iertarea??? doamne sunt nevrednic zic unii dar cine zice ca esti vrednic???toti suntem nevrednici pt mantuirea aceasta minunata dar trebuie s-o primim e darul gratuit al Domnului.daca nu primim mantuirea intr-un fel sa stii ca nesocotim jertfa,tot ce-a facut Domnul pentru noi?Domnul ne da lumina amin
Reply With Quote