View Single Post
  #8  
Vechi 20.09.2009, 12:38:43
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Imi pare rau pentru situatia in care esti. Sa stii ca te inteleg destul de mult.

Numai sa incetezi in a-ti plange de mila. Multa lume trece prin tot felul de necazuri mai mari sau mai mici.Multi copii nu invata sa mearga cu bicicleta, eu de exemplu am invatat destul de recent pe la 20-21 de ani de nevoie fiindca familia mea nu si-a permis niciodata o bicicleta cat am fost copil.Nu-i chiar asa o tragedie. Ceea ce trebuie sa faci este sa iti duci crucea asa cum este ea, cum se spune si in Sf Evenghelie de astazi, si sa ai incredintarea ca necazurile se vor sfarsi. Stiu ca e aiurea ce spun, si ca fiind in situatia ta, iti e greu sa crezi ca mai incolo va fi mai bine. Dar va fi. Realistic vorbind, tatal tau este bolnav, si la un moment dat nu va mai fi. Ai sa pleci la facultate. Numai sa ia grija sa nu iti construiesti alte necazuri singur. Niciodata nu iti va fi bine daca folosesti droguri. Spui tu ca nu esti dependent -- dar te minti singur, esti dependent de starea de bine pe care tu singur spui ca ti-o confera. Dar este o stare de bine momentana si iluzorie care iti face rau pe termen lung. Atata timp cat ai sa ai drogurile ca optiune in viata, nu ai sa poti sa fii multumit, nici fericit, fiindca adevarata fericire nu vine dintr-o substanta, ci vine de la cei care te inconjoara, de la lucrurile pe care le vezi...etc. Si apoi, chiar iti permiti financiar sa arunci bani pe tigari si droguri? Nu iti e mila de banii pe care ii muncesti din greu ca sa ii arzi la propriu?

Spui ca esti gay. Esti sigur? Pana ce nu ai sa te imprietenesti si nu ai sa intalnesti fete nu ai sa stii. Dar te rog din tot sufletul sa nu te insori decat daca te indragostesti complet de o femeie. Sa nu te insori doar de dragul de a avea o familie fiindca daca tu nu esti lamurit in tine insuti, si daca tu nu esti complet atasat de femeie, din toate punctele de vedere, si sufletesc, si intim, ai sa iti distrugi si viata ta, si a ei, si a eventualilor copii.
Reply With Quote