View Single Post
  #35  
Vechi 17.04.2012, 17:01:53
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cred ca initiatorul topicului se referea la altceva, nu la masaje terapeutice. N-a spus nimeni ca acestea sunt interzise, doar cu totii le practicam, de la masajul cu gheata la o entorsa, pana la masajul de recuperare in cazul bolnavilor cu afectiuni locomotorii.
Daca ar fi asa ar fi bine, dar...am impresia ca reflexoterapia se inrudeste cu acupunctura, prin faptul ca si ea se foloseste de punctele reflexogene (de data asta de pe talpa piciorului, oarecum si de cele din palma, deci mult mai putine la nr decat cele din acupunctura). Si ambele practici se bazeaza, intr-o oarecare masura, pe meridianele energetice.

Cum au aflat oamenii ca daca isi maseaza un anumit punct din talpa va determina o reactie la nivelul unui anumit organ ?
Talpa este ca o harta a organelor, in reflexoterapie.
Poate ca au aflat tot din vre-un tratat de acupunctura. Punctele de acupunctura pot fi stimulate prin diverse moduri: inteparea cu ace, prin caldura, prin presopunctura, masaj, sau alte metode moderne: prin stimularea cu curenti electrici, parca si prin nu stiu ce raze, mi se pare ca infrarosii.

De asta...am dubii.
Reply With Quote