View Single Post
  #213  
Vechi 15.03.2010, 11:19:41
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
scuza-ma, dar nu pot intelege de unde atata rautate si misoginism in atitudinea ta..doar din cauza subiectului deschis sau asa esti tu de obicei? spune-mi si mie, te rog..tu porti barba? dar barbatii pe care ii gasesti atat de evlaviosi si cumsecade imbracati prin manastirile si bisericile pe care le frecventezi? au toti barba? nu stiu de ce, dar bag mana-n foc ca raspunsul este Nu. si te intreb atunci? cum de vezi si-ti permiti sa mai judeci femeile care nu au capul acoperit?si pe cele care au fusta deaspra genunchiului si pe cele care sunt imbracate in albastru si nu in negru cum ar fi cuviincios dupa parerea ta.. ???? Si cu toate ca stau in partea stanga, cea a femeilor nu mi s-a intamplat niciodata sa simt o femeie mirosind a tutun sau a alcool (nu sustin ca nu sunt si astfel de cazuri) in schimba de f multe ori am simtit asta la unii barbati... asa ca mai bine ar fi sa ne vedem paiul din ochiul nostru si nu barna din ochiul aproapelui.
Nu inteleg unde vezi tu rautate ? Rautacios mi se pare atunci cand o femeie spune unui barbat ca-i misogin doar fiindca ii vorbeste despre un adevar trist legat de atituidinea femeilor la modul general, am tinut sa subliniez ca sunt si fete sau femei cumsecade daca ai fi fost mai atenta ai fi observat.Prin urmare nu prea vad unde sta misoginismul aici. Mi se pare mie sau incerci sa dai lucrurilor o lumina nefasta ?
Daca te macina intr-atat intrebarea, desi am numai 25 de ani da obisnuiesc sa port barba, dar nu prea inteleg ce treaba are purtatul barbii cu evlaviosenia sau cu biserica ? Stii chestia asta este ca si cum eu te-as intreba dar tu obisnuiesti sa te pensezi ?, ca si cum aceasta ti-ar fi un fel de vina. Nu vad ce treaba are barba cu felul in care te prezinti in biserica inaintea lui Dumnezeu.
Nu baga mana-n foc asa de repede, fiindca uite eu chiar obisnuiesc sa port barba, daca vrei imi pun si o poza la avatar ca sa vezi ca nu vorbesc aiurea.

Nu am spus nimic despre culoarea imbracamintii, deci care-i problema ta ?, dupa cum am spus incerci sa dai lucruriolr o total altfel de lumina, iar asta abia este rautate.

Stii eu sunt din Suceava si nu pot decat sa-ti spun cu mana pe inima inca nu am intalnit barbat imbracat indecent in bisericile de pe aicea cel putin, femei insa care se abat de la ceea ce se cheama bunul simt intr-o biserica, in fiecare Duminica.

Dupa cum am mai spus la o manastire, statea un batran cu barba sura ca sa puna mantale pe niste patachine, in caz ca acestea ar fi intrat imbracate necuviincios in manastire. Abia asta este rautate, ca-l tii pe bietul calugar batran in picioare la poarta manastirii.

Din cate vad eu oridecateori nu-ti convine ceva intr-o conversatie purtata cu un barbat o dai repede cu rautaciosule sau misoginule, lasandu-te in acuzatii care nu-si au rostul, incercand sa denaturezi forma lucrurilor.
Reply With Quote