View Single Post
  #20  
Vechi 18.10.2007, 02:31:29
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

am citit un pic, asa fugitiv, ce a-ti scris.
Biblia e o carte grea. De ce ? Pentru ca majoritatea dintre noi, am fost departati de pina si limbajul folosit acolo, educat in alt spirit, de fapt idoli desarti care azi sunt miine nu.
Ceea ce este cert, e ceea ce au reusit sa distruga: sa pricepi Cuvintul Lui Dumnezeu.
Aceasta scriere e atit de departe de intelegera fireasca, incit eu am citit si rascitit mai mult de 15 (cincisprezece) ANI. Da, 15 ani. Si poate mai mult de atit.
De ce am vrut sa citesc si sa pricep ? Pentru ca in mine simt ca Dumnezeu ma iubeste.
Ei acum sa nu credeti ca am citit non stop, au fost pauze mari, si de fiecare pauza, cind recitesc inteleg mai mult.

Sa va dau un exemplu: in apocalipsa se zice unui inger al bisericii, sa-si aminteasca de dragostea dintii. Se refera la cei din Efes. Ce au facut aceeia ? In faptele apostolilor gasesc ca unii venerau pe zeita diana, idol desart; intelege-ti nu ?

ii sfatuiesc pe cei care vor sa citeasca: am fost avertizat: daca citesti vei inebuni.
sa nu se creada cineva intelept, ca nu intelepciunea omului descopera pe Dumnezeu, ci de cine se indura Domnul.
Reply With Quote