View Single Post
  #1  
Vechi 10.07.2010, 22:18:17
brokeneagle brokeneagle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Mesaje: 9
Implicit Sugestie pentru un suflet

Recent am trecut prin tragedia de a-mi pierde preotul paroh, care slujea in parohie de mai bine de 20 de ani, cu care aveam o relatie oarecum prietenoasa. Durerea a fost indoita prin faptul ca ii datoram preotului o suma de bani, de care el nu stia, pe care am obtinut-o, fiind sincer, luandu-i din sacosa cu banii stransi de Craciun si de Boboteaza, cand am fost ajutor de preot si am umblat cu el pe la casele oamenilor.
Banii pe care i-am luat i-am estimat la 2 mil. (50 euro atunci, in 2006), dar as dori sa returnez mai mult (100 euro). Planuiam sa i-i returnez personal, la intoarcerea in tara, care va fi prin iulie-august anul acesta. Faptul ca a decedat intre timp m-a pus in fata unei dileme, cum pot sa ma revansez, fie si doar material, fata de acest om?
Stiu ca am citit intr-o carte a Parintelui Cleopa despre anumite slujbe pentru "Scoaterea sufletului din iad" sau ceva asemanator. Se refera doar la Parastase sau exista altceva special? As dori sa imi repar gresala, in vreun fel, platind vreo slujba sau facand vreo donatie in acest sens, cu suma pe care am specificat-o.
De asemenea, ma gandeam ca poate langa numele dumnealui as putea trece si alte doua nume, care apartin la doua persoane intr-o oarecare masura dragi mie, decedate, un coleg (prieten) si bunicul, decedat inainte de a ma naste. Ar fi permis sa ii trec si pe ei pe acatist, pomelnic sau ce imi veti recomanda d-voastra, sau ar trebui sa trec doar numele preotului?
Astept recomandarile d-voastra cu sufletul la gura.
Va multumesc,
Alexandru


P.S. Precizez ca sunt un student aflat la studii in strainatate, ma voi intoarce in tara in vara aceasta.
Reply With Quote