View Single Post
  #16  
Vechi 29.11.2013, 22:51:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Experimentul criminal al "reeducării" de la Pitești (1949-1952)

Aceasta a fost, poate, cea mai neagră și josnică filă din istoria sistemului concentraționar al regimului comunist.
Destinată studenților anticomuniști (în special teologi), închisoarea de la Pitești a fost concepută ca un loc de "reeducare" întru sadism, pentru că aici s-a încercat realizarea unui experiment criminal: schimbarea radicală a personalității și convingerilor deținuților prin tortură - mai exact, transformarea lor din studenți creștini în torționari comuniști prin obligativitatea de a se tortura unii pe alții.
Ajunși, în urma torturilor fizice și psihice, la o epuizare dificil de închipuit, tinerii erau apoi obligați să se lovească unii pe alții.
Cei mai "norocoși" au "reușit" să înnebunească înainte de a fi distruși sufletește în mod ireversibil. Nu mai rețin dacă au fost și deținuți care au reușit să-și pună capăt zilelor.
Mulți, însă, au cedat... nu fiindcă au vrut... ci pentru că au fost distruși.
Câteva date de pe site-ul fericiticeiprigoniti.net
"
[COLOR=#810081]Închisoarea Pitești[/COLOR]
(răstignirea unei generații)

"Dacă zici "iadul pe pământ" nici atunci n-ai spus suficient ca să exprimi ce a însemnat închisoarea [COLOR=#810081]Pitești[/COLOR] pentru studenții români.”

Destinată pentru: studenți
Funcționează până în anul: 1977
Apogeul reeducării: decembrie 1949 - mai 1952

Conducerea închisorii:
  • Victor Stănescu (1944-1949)
  • Alexandru Dumitrescu (1949-1951)
  • Anton Kovacs (1951-1953)
  • Dulgheru Mișu"
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote