View Single Post
  #1  
Vechi 28.11.2008, 17:24:50
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit The Blasphemy Challenge

Am aflat acum ceva timp ca exista o initiativa ateista americana numita "The Blasphemy Challenge", in traducere libera "Provocarea blasfemiei".

Aceasta presupune incurajarea oamenilor sa se intregistreze in timp ce neaga existenta Duhului Sfant si sa urce inregistrarea pe YouTube. La scurt timp dupa aparitie, o droaie de filmulete care respectau instructiunile respective au aparut pe site-ul mentionat.

Acum probabil va intrebati de ce ar face oamenii una ca asta. Dati-mi voie sa explic. Exista in Biblie urmatoarele versete:

Marcu 3:28 [1]
Adevărat vă spun că toate păcatele și toate hulele, pe cari le vor rosti oamenii, li se vor ierta;

Marcu 3:29 [1]
dar oricine va huli împotriva Duhului Sfînt, nu va căpăta iertare în veac: ci este vinovat de un păcat vecinic.``

Matei 12:30
[2]
Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea, și cine nu strînge cu Mine, risipește.

Matei 12:31 [2]
De aceea vă spun: Orice păcat și orice hulă vor fi iertate oamenilor; dar hula împotriva Duhului Sfînt nu le va fi iertată.

Matei 12:32 [2]
Oricine va vorbi împotriva Fiului omului, va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfînt, nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor.

(versetele sunt luate de pe biblegateway.com [1][2] pentru ca nu am avut o Biblie la indemana prin casa cand am postat acest mesaj, asadar nu stiu cat de ortodoxa este versiunea romaneasca a Bibliei pe care o gasiti acolo; oricum, nu cred ca diferentele in ce priveste aceste versete sunt majore, in caz ca acestea exista)

Initiatorii campaniei au tras concluzia ca din aceste versete reiese ca hula impotriva Sfantului Duh, negarea existentei acestuia este un pacat de neiertat, drept urmare cei ce pacatuiesc in acest mod nu vor fi iertati niciodata. Nu stiu cat de strict interpreteaza BOR aceste versete, dar textul biblic imi pare foarte explicit si tind sa ajung la aceeasi concluzie, ca aceasta este descrierea unui pacat de neiertat. Initiatorii atei au incercat astfel sa faca cat mai multa lume sa demonstreze ca nu cred in Dumnezeul crestin, comitand un pacat pentru care nu exista cale de iertare.

As dori sa va intreb care este semnificatia acestor versete in crestinismul ortodox si ce parere aveti despre initiativa.

Va multumesc.

Pentru ca nu exista o seciune speciala dedicata ateismului, agnosticismului sau cel putin a lipsei credintei in Dumnezeul crestin ortodox, am postat la "Alte religii", sper ca e unde trebuie.
Reply With Quote