View Single Post
  #9  
Vechi 25.12.2008, 12:56:34
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Inseamna ca am intuit corect. Mersi de raspuns.
draga scrabble,

Am gasit pe un blog,parerea a 2 oameni,despre ce ar fi pacatul impotriva Duhului Sfint,in cuvinte simple,ca sa putem intelege cite ceva.

Spune primul:

Hula sau pacatul impotriva Duhului Sfant este pacatul impotriva vietii, impotriva Datatorului de viata. Scopul pentru care ai fost creat este dat la o parte. Si scopul este infierea ta de catre Dumnezeu, sa fii fiu, hristos asemenea Fiului, Hristosului. Daca refuzi aceasta cunostinta a crearii tale pe lume refuzi scopul pentru care ai fost creat. Deci pacatul impotriva Duhului Sfant este un pacat impotriva ta ca persoana ca implinitor de persoana caci tu trebuie sa-ti implinesti persoana in infiere.

Raspunde al 2-lea:

multumesc pt limpedea explicatie! in mare masura, 'intuiam' eu ca nu spun cumva vreo gogomanie, dar prefer ca, intotdeauna, sa nu ma grabesc in a ma increde in 'uite ce idee desteapta mi-a venit', mai inainte de a avea vreo confirmare de la Pr meu, din vorbele puse in vreo carte de vreun Sfant sau chiar de la orice frate in Hristos.

Asadar, prin faptul ca te negi pe tine insuti, ca iti refuzi menirea pe lume, comiti un pacat de NEIERTAT (in veacul acesta si cel viitor). nu ca, in nemarginita Lui milostivire, Domnul nu ar putea ierta chiar si cele mai abominabile fapte, dar NEIERTAT ramane pacatul pt care nu iti ceri iertare si NU VREI indreptare.
Cata vreme ori nu crezi ca exista notiunea in sine de 'pacat' sau ai avea tu insuti 'pacate' ori nu crezi nici ca exista Dumnezeu care sa iti ierte si sa te vindece de orice, Domnul nu te poate mantui 'cu forta' - asa ceva e incompatibil cu iubirea Lui si libertatea de alegere (constinta asta pe care n-o poate defini stiinta!) pe care ne-a daruit-o.

http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...ie-este-iadul/
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote