View Single Post
  #2  
Vechi 30.03.2009, 09:56:40
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Geony Vezi mesajul
In partile ARADULUI si BIHORULUI am intalnit o "grupare religioasa" ce provine din randul ortodoxie.Aceasta grupare face parte din Biserica doar ca dupa slujbele bisericesti se aduna in case ,la diferiti adepti, unde isi desfasoara activitatea.
Adeptii sunt ortodocsi care sunt mai zelosi si care doresc sa se roage mai mult.Ceea ce este impotriva Bisericii este tocmai practica pe care o au.
Sedinta se desfasoara sub directa indrumare a unei persoane (barbat sau femeie) care poarta numele de "PRIMITOR".Acesta este o persoana peste care spun ei ca se pogoara un DUH care isi are un rol bine definit. Pe langa acest primitor mai pot activa si persoane cu harisme: VAZATORI si TAMADUITORI ,toti poarta numele general de "VASE".
Cum se desfasoara sedinta?
Primitorul se aseaza in fata unei mese pe care se afla un sfesnic cu lumanari,un vas cu apa,o BIBLIE,un urmar ("Urmarea lui Hristos"-este o carte),o cruce,paine, si alte bunataturi pe care le aduce persoanele participante. Se incepe printr-o cantare in timpul careia primitorul sta pe scaun cu ochii inchisi.In timpul cantarii ''duhul'' se coboara peste primitor care ridicandu-se in picioare si tremurand din cand in cand rosteste cateva cuvinte:"pe ramuri ceresti,din inaltul cerului coborand pe fata pamantului...va intreb pe fiecare,ma lasati in inima voastra?" (c-am asa sunt cuvintele)...la care toti cei adunati raspund DA!Dupa aceea iar se canta ,timp in care primitorul deschide Biblia si urmarul peste apa si paine,de vreo cateva ori,punand semne la pg.unde s-a deschis,dupa care unul citeste iar primitorul talcuieste.Pe tot parcursul sedintei primitorul tine ochii inchisi ,mainile le impreuneaza ca pentru rugaciune si tremura din cand incand.Ritualul are la baza sfintire de apa si paine si celelalte produse (eu am vazut ca aduceau si mere).
Mie mi se pare amuzant.
Reply With Quote