View Single Post
  #7  
Vechi 19.04.2023, 08:31:04
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Greșeala pe care o fac mulți care stau departe de Biserică e că se descurajează după primul preot sau parohie care li se par prea pipărate la prețuri, sau unde e vreun comportament care excede cerințele de conduită.

Eu am găsit o parohie unde scrie ce e necesar pt botez, cununie, (se evită miturile de pe net în care scriu unii după ureche că trebuie și o sticlă vin și altele) + scrie clar nu este o taxă fixă.
Deci dacă te duci la părintele acela și-i spui părinte suntem la început de drum, nu ne permitem să dăm la o cununie 300 de lei șamd, sunt șanse mari să cunune cu cât vrei tu să pui chiar și fără bani, e adevărat că am căutat până am găsit, dar există.

De taxa de botez, cununie se ocupă nașul care e mai înstărit, nu mirii, dar eu am dat un mic exemplu.

Pe ce pune accent acel preot probabil e catehizarea - cunoașterea normelor morale și a semnificației cununie, pe care o face și el și le dă și să citească, mai degrabă se preocupă de calitatea îmbisericirii oamenilor respectivi decât să facă niște bănișori din cununie.

Știu vreo 3 parohii unde nu se umblă cu tăvița/tasul în timpul Liturghiei, în vreo 2 parohii nu se uită nimeni dacă dai bani la pomelnic, sau la maslu de pildă preotul îți ia lista și lasă banii în cutia milei, dar ți-ar lua pomelnicul fără bani în el.

La un moment dat un preot la un maslu a venit la o femeie care i-a dat pomelnicul să o întrebe ce nume scrie acolo, semn că omul citește cu atenție pomelnicu nu-l aruncă într-o parte.

Deci parohiile și preoții care-și dau interesul față de credincios și nu caută la fața omului, există, ele trebuie cultivate prin participare liturgică, eventual să fie pline ca să fie un semnal și pt preoții cărora le scade prezența prin mutare la preoții muncitori.
Va multumesc pentru mesaj si pentru tonul civilizat, lipsit de ura, pe care il folositi. Chiar apreciez. Cu toate acestea, randurile Dumneavoastra nu raspund intrebarii mele. Iar pentru a lamuri lucrurile, intentia mea nu izvoraste din judecati pripite legate de un popa sau altul. Intentia mea are la baza chestiuni mult mai profunde.

Numai bine!
Reply With Quote