View Single Post
  #44  
Vechi 15.07.2021, 20:04:18
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Domule Nietzsche, am început câteva discuții unde puteți observa și alte puncte de vedere ale mele, sa zicem "agnostice", unele "atee". Le puteți găsi în topicul "Cărțile Bibliei vs Cărțile neamurilor" și "Căderea creștinismului instituționalizat", tot aici la generalități dați vreo 2,pagini în urmă și le găsiți, chiar va invit la niște opinii asupra lor.

Îmi place mereu sa fiu "avocatul diavolului", nu plec de la nicio permisa clasica, îmi pun problema atât din punctul de vedere al unui credincios, al unui spiritualist, al unui căutător, al unui sceptic etc. Și chiar trec prin aceste stări uneori, de, credința, necredința etc.

Dacă din start îți impui sa crezi sau sa nu crezi deja ești cumva la adăpost, fiindcă gaseti un sprijin solid în ambele tabere, atât în religie cât și în ateism.... Eu prefer calea căutătorului.... Sa zicem scepticism, agnosticism cu tendințe și înclinații spre ocultism, esoterism.

Și va rog sa nu va simțiți ofensat sau jenat, iritat de "exagerările" din postarea anterioara, uneori abuzez de "ironii inofensive",dar nelalocul lor.... Spre ca pot avea în continuare un partener de discuție în dvs.... Îmi cer scuze pentru modul prea elastic prin care am făcut referire la Nietzsche, și dvs indirect...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 15.07.2021 at 20:19:57.
Reply With Quote