View Single Post
  #6  
Vechi 25.07.2016, 19:03:09
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Îți sugerez să nu pui texte foarte lungi, pentru care poț›i indica sursa ș™i cine doreș™te le poate descărca sau eventual citi. Părerea mea e că ar fi mai bine să pui fragmente pe diverse teme, eventual puț›in comentate. Însă topicele care abundă în citate cred că nu prea sunt citite.
Aș căuta și eu niște fragmente, ceva nu prea greu de citit, dacă nu doreș™ti ca topicul să meargă exclusiv pe cele două direcț›ii.
Poate îș™i exprimă ș™i alț›ii părerea.

P.S.: Mă bucur că-ți plac cei doi părinți care sunt și preferații mei. Unde slujeș™te părintele Marcel Hancheș™ poț›i spune?
Pe părintele Galeriu, doar l-ai pus la imaginea de avatar, cum să nu fie preferatul frăției tale ? :)
Sigur, pune orice texte vrei, poți să le și comentazi, cu teologumena frăției tale.
Chiar te rog. Cu comentarii ușoare, că eu cel puțin, sunt greu de cap... :)

Sigur, așa facem, ai dreptate, eu cel puțin așa vreau să fac, pentru a fi mai cursive, mai ușor de citit textele Sfinților, în principal vreau să pun tâlcuiri la Sfânta Scriptură, că de asta ducem lipsă și suntem și comozi și citim greu și puțin.

Părintele Marcel Hancheș, locuiește întro anexă, o clădire, la 500 de metri de Mănăstirea Oașa, gândită inițial pentru a locui muncitorii, ce au fost plătiți și au ridicat Mănăstirea. Acum e aproape gata Sfânta Biserică cea mare, nouă, la care s-a lucrat în ultimii 5 ani.
Are o cămăruță acolo, nici mare, nici mică, cu un hol lung pe lateral, la toate cămăruțele, cu geamuri mari, cu privire spre lacul de acumulare Oașa, o priveliște de vis e puțin spus...

Locuiește acolo cu soția lui, trăiesc în feciorie, căsătorie albă, după ce au văzut că în primii 10 ani de căsnicie nu au putut avea copii. E născut în Orțișoara, a avut vreo 2 parohii în județul Timiș, apoi s-a sfătuit cu ierarhul și s-a retras la Mănăstirea Oașa, unde e preot misionar pentru toții oamenii, sau mai ales ascoriștii.
În fiecare noapte, când încep Sfintele Slujbe, la ora 3 noaptea, părintele Hancheș e nelipsit de la ele, chiar dacă slujește în Sfântul Altar sau cântă cu frații și părinții la strană, cu Sfintele Veșminte preoțești pe el... E incredibil să îl vezi... Am stat o lună de zile acolo, am ajutat ca ascultare la diverse, părintele Marcel, n-a lipsit nici o singură dată, de la nicio slujbă, a fost prezent la toate... Absolut toate, de la orice oră, prievegheri și orice-ar fi. Uneori deschidea el Biserica, când un frate începea să toace...

Slujește deci la Sfânta Mănăstire Oașa, e ca un monah, când l-am văzut prima dată credeam că-i monah, apoi am aflat de la ascoriști, cine e, cum trăiește, m-am împrietenit cu el, și am descoperit cea mai mare comoară de om, cu care-am vorbit vreodată.
Este isihast, ascet, și el și preoteasa lui, are rugăciunea inimii și cred că e văzător cu Duhul, dar se străduiește din răsputeri să nu arate asta.
Traduce din Sfinții Părinți, în principal din Codul Migne, care există donație la Mănăstire, întro ediție cu toate volumele tipărite fizic, vreo 300 de volume groase, la biblioteca mănăstirii. Le are părintele, pe laptopul lui Toshiba, deloc performant, format digital, pe 12 dvd-uri. Înainte de-a fi preot, a terminat facultatea i.t., a fost programator și tehnician i.t. Și ne-a spus că s-a trezit, la trezit Domnul și a început Teologia la Timișoara primii 2 ani, apoi a mers la București, ultimii 2 ani, din Pastorală.
Nu primește bani de la nimeni, decât poate ceva pachete cu nuci, seminte, portocale, diverse. Trăiește din tradusul cărților.

Tot la Mănăstirea Oașa, sunt singurii 2 monahi străini din țară, părintele Sava, bancherul american, care a lăsat la 40 de ani, o avere de 1 milion jumate de dolari americani, după ce l-a citit pe Dostoievsky, a mers și s-a călugărit în Athos, apoi după 2 ani, ajunge și rămâne definitiv la Oașa, trimis de părintele Efrem, starețul de la Vatopedu.
Și părintele Serafim, austriac, profesor de matematică, mai tânăr, s-a chinuit mult până a învățat românește.

Ce locuri... Ce oameni acolo... Slavă Ție Doamne...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 19:21:49.
Reply With Quote