View Single Post
  #238  
Vechi 13.10.2016, 22:45:14
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Aud asta in fiecare an, in preajma Craciunului. Dar de la atei. Anul acesta, iata doua noutati:
-pentru prima data intalnesc acelasi text semnat de cineva care isi spune crestin
-au inceput-o mai devreme cu propaganda contra Nasterii Domnului. De regula, incepeau dupa 1 noiembrie.

In sfarsit, partea cea mai amuzanta, care e aproape de ras, e ca "adventisti" vine de la "Adventiu", adica venirea in lume a Domnului. Iata ca exact adventistii se alatura ateilor in a contesta Adventiul. Sau nu sunteti adventist, ci iehovist ? Mereu am confundat aceste doua erezii. Profit ca sa va rog sa-mi amintiti: iehovistii provin din adventisti, sau invers ?
Nu domnule crestin din tinuturile Loirei , orce crestin azi daca vrea ca nu e obligat nimeni poate citi sau nu orce carte mai ales despre credinta primilor crestini , zic eu si cauzele persecutiilor lor , si va vedea fiecare daca motivatia lor se potriveste cu cea a crestinilor de azi. Spuneti-mi acum si dumneavoastra ca stiti precis , de ce primii crestini erau numiti ,,o secta iudaica,, apatrida , care corupea alte natiuni . Si ce s-a intamplat dupa ce ,,persecutiile ,, acelea aprige din secolul intai au incetat dintr-o data ? . Si chiar daca s-a uitat cineva sau nu , ma refer aici la cei catolici crestini oriunde pe Internet la acele imagini , clipuri chiar daca sant contestate probabil cu renumiti Papi si imbracamintea lor diferita si prin culoare , acel acoperamant al capului deosebit ca forma , si care nu numai prin acea cruce cu brate egale , pe care le aveau si sacerdotii pagani ai lui Baal la gat , sant atat de asemanatoare cu multe obiecte si simboluri din religiile antice. De ce pana si in imbracamintea multor prelati exista o astfel de asemanare , sau e o coincidenta .
Reply With Quote