View Single Post
  #16  
Vechi 18.01.2010, 12:28:19
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Parintele Cleopa spune ca Dumnezeu ingradeste lucrarea dracilor "spre a nu face un al doilea Iad pe pamant".
Mai spune parintele Cleopa ca Iadul este locuinta dracilor.
Dumnezeu nu a creat Iadul ca loc de chin.
HHai sa vedem ce spune Parintele Cleopa in acest subiect. Eu nu stiu caci din pacate nu l-am auzit niciodata si imi pare rau de asta. Dar am citit ate ceva. Iata o predica a parintelui Cleopa la Dumunica a 5-a dupa Rusalii, despre iad si chinurile pacatosilor. Redau numai un fragment:

<<După cum ne spune Mîntuitorul în Sfînta Evanghelie (Matei 25, 41), iadul a fost creat de Dumnezeu, nu la începutul zidirii, ci în clipa căderii din cer a îngerilor săi. El a fost destinat nu oamenilor, ci "diavolului și îngerilor lui", pentru că s-au răzvrătit împotriva lui Dumnezeu, dorind "să fie asemenea Celui Preaînalt". Iadul este o temniță de chin veșnic pentru ei, întrucît îngerii căzuți nu mai au iertare și pocăință, căci au păcătuit în știință și voință liberă, nu ca oamenii care cad din slăbiciune și neștiință. De aceea numai oamenii au pocăință și iertare, iar diavolii niciodată. Atunci de ce se pedepsesc sufletele oamenilor păcătoși în muncile iadului, în temnița diavolilor și la un loc cu ei, dacă iadul este numai pentru ei? Pentru că oamenii ascultă mai mult de îndemnurile diavolilor spre păcat, decît de poruncile lui Dumnezeu spre mîntuire. Și dacă nu se pocăiesc din viață de bună voie, prin spovedanie și lacrimi de căință și dacă nu părăsesc păcatele pînă la moarte datorate necredinței, nepăsării, mîndriei și altor patimi care îi țin legați, atunci sufletele păcătoșilor sînt aruncate în chinurile iadului, la un loc cu diavolii pe care i-au ascultat.>>


Gasiti aici link cu toata predica http://paginiortodoxe2.tripod.com/pr...05rusalii.html
Reply With Quote