View Single Post
  #19  
Vechi 18.01.2010, 13:41:45
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Iadul isi are existenta in Lucifer.Razvratirea lui Lucifer l-a adus pe acesta intr-un loc si intr-o stare.Din inger a devenit diavol, si din Imparatia vietii a trecut in Imparatia mortii si in Iad care si-a avut inceput in el.Iadul reprezinta un loc separat de prezenta lui Dumnezeu , la fel cum si moartea reprezinta separarea de viata , care este Dumnezeu.Lucifer a fost fara de prihana in zilele facerii sale pana s-a incuibat in el faradelegea.El este primul cazut din harul lui Dumnezeu si incepatorul faradelegii.Din pricina mandriei si-a pierdut stralucirea sa si frumusetea sa, s-a inegrit s-a uratit, din inger a devenit diavol,si-a pierdut virtutiile cu care era impodobit si a murit(spiritual).Deci Iadul isi are inceput datorita lui Lucifer, nu se stie exact cine si cum l-a creat(insa se stie cauza Lucifer), si reprezinta imparatia mortii si a diavolului,unde domneste starea de moarte si spurcaciunea a tot raul.Un loc separat de cele ale vietii care sunt ale lui Dumnezeu, si de prezenta lui Dumnezeu.Se mai crede ca Iadul ca loc a aparut abia dupa caderea in pacat a lui Adam si Eva.Imparatia mortii(a faradelegii) a aparut odata cu razvratirea ingerilor insa locul e posibil sa fi aparut abia de la caderea in pacat a lui Adam si Eva.Iadul a apartinut si inca apartine Satanei.Este casa lui Satana.Despre asta a vorbit si Hristos cand a zis : Nimeni nu poate sa intre in casa celui tare si sa o jefuiasca , daca nu va lega mai intai pe cel tare.Stim ca Hristos s-a pogorit la Iad, si cu moartea pe moarte a calcat, si dupa cum zice El, acum are cheile Iadului si ale Mortii.In Apocalipsa la sfarsitul cartii ni se spun ca Iadul va fi azvarlit in iezerul de foc, adica intreaga Imparatie a Mortii va fi pedepsita, caci in Iad acum pedepsitorul este Diavolul si ingerii lui, dar la sfarsit si el va fi cel pedepsit si toti cei ai sai.

O parere.
1. In momentul ispitirii lui Adam si a Evei, diavolul era deja cazut. Caci altfel nu mai era diavol. Din cate stiu eu iadul a fost creat in clipa caderii diavolului, asa sustine si Cleopa, insa nu stiu pe ce baza o spune (baza scripturistica).

2. Citatul pe care l-ai dat vorbeste despre ce spui tu, insa pentru a fi complet trebuie sa luam si contextul. Asadar spune:

"Mar 3:26 Și dacă satana s-a sculat împotriva sa însuși și s-a dezbinat, nu poate să dăinuiască, ci are sfârșit.
Mar 3:27 Dar nimeni nu poate, intrând în casa celui tare, să-i răpească lucrurile, de nu va lega întâi pe cel tare, și atunci va jefui casa lui. "

Deci nu spune ca Satana va fi invins prin jertfa lui Hristos, ci ca este deja invins. Ca argument suplimentar trebuie sa notam si ce se spune la Iov, unde, cu ingaduinta lui Dumnezeu Satana face rau omului Iov. Si mai trebuie sa notam nenumaratele minuni ale lui Hristos inainte de jertfa, ca de exemplu atunci cand alunga diavolii in porci. Diavolii cer ingaduinta lui Hristos pentru a ajunge in turma de porci, ei altfel sunt fara putere.

3. Despre afirmatiile din apocalipsa cred ca se refera la o definitivare a judecatii. Asa cum se stie ca sfintii, oamenii indumnezeiti dupa moarte pregusta raiul si abia dupa judecata vor trai din plin in rai, asa si cei care vor ajunge in iad, pana la judecata finala iadul inca nu va fi asa de cumplit de rau cum va fi dupa judecata. Desigur, este parerea mea, o sa incerc sa mai caut.

PS: Nu vreau sa fiu inteles gresit de catre nimeni. Nu sunt teolog, nu sunt preot si nici macar un crestin cu traire. Si ma consider un mare pacatos, as spune mai mare decat toti daca nu mi-ar veni in cap ca asta ar insemna si trufie. Dar incerc sa caut cu mintea si cu sufletul acestea. Si incerc sa inteleg si cele spuse de oamenii cu traire ortodoxa in cele ce spun. De aceea nu mi-o luati in nume de rau, nu invat pe nimeni, ci incerc sa gasesc si eu drumul acela ingust in care nu incape minciuna. Iertare.
Reply With Quote