Subiect: Bolnava cancer!
View Single Post
  #49  
Vechi 16.01.2013, 00:46:08
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaElena Vezi mesajul
Pe un forum care se vrea crestin ortodox nu cred ca mai e nevoie sa recomanzi citirea Sfintei Scripturi, Biblia, si oricum, nu intr-un astfel de context.

Va doresc numai bine!
Ba dimpotriva, tocmai pe un forum crestin ortodox ar trebui ca Scriptura sa ne fie mereu sub ochi.
Altminteri cum va fi? Noi vom cita doar din carti oarecare, iar necredinciosii vor cita copios din Scriptura?....:)

Voisem insa sa atrag atentia asupra a doua lucruri. Iata, acum voi incerca sa fiu mai explicit:
a) Cand suntem in incercari, cred ca doar cu Dumnezeu si cu Scriptura se cuvine sa traim mai intai. Altfel cum? Celelalte (inclusiv medicina stiintifica actuala) sunt, poate, foarte folositoare. Insa, daca nu le intampinam din pozitia celui care se tine la Dumnezeu si la Cuvantul Lui (aflat mai intai in Scriptura), cum ne vom mai gasi fiind crestini? Altminteri, "Oare nu fac si neamurile acelasi lucru?"...
A omite Scriptura din viata noastra de suferinta, inseamna mai intai a pricepe stramb ce ni se intampla; mai inseamna, cred eu, si a pune in surdina izvorul tamaduitor care se afla in Cuvant.

b) Sora noastra laraG a facut deja, mai sus, o trimitere textuala la Scriptura. Iata deci un exemplu care ilustreaza ca are tot rostul sa incepem cu Scriptura. Si sa revenim mereu la Ea.

Solutia problemei, asadar, nu este sa alergam la alte carti punind pe plan secund Scriptura, chipurile fiind noi deja crestini pe un forum Ortodox.
Tocmai pentru ca suntem crestini, incepem, continuam si ne tot invartim in Cuvantul Scripturii.
Prin duhul Scripturii vedem si celelalte carti, mai apoi. Cata vreme suntem crestini.
Sunteti oare de acord cu aceasta?

Oare am talcuit deja deplin si am trait intrutotul Scriptura?....
Nu mai degraba boala, suferinta, umbra mortii sunt cel mai bun prilej pentru sufletul nostru de a ne tine inca si mai viguros la Scriptura?
De unde oare alinare mai mare?
De unde oare intelegere mai adinca?
De unde oare mai mare nadejde?
De unde oare Izvor cu apa mai curata?
Unde sa fie sprijin mai deplin? Unde Piatra mai tare?
Scriptura si Biserica, ma intai, voiam sa zic. Apoi, desigur, celelalte, binecuvantate de Domnul.

Asta mi-ar fi mesajul, ma iertati de tulburare...
Domnul sa ne ocroteasca!
Slava lui Dumnezeu pentru toate! AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 16.01.2013 at 00:53:48.
Reply With Quote