Subiect: Bolnava cancer!
View Single Post
  #50  
Vechi 16.01.2013, 10:51:05
MariaElena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sa stiti ca indoiala e sursa tuturor relelor
De ce ati ajuns la aceasta concluzie ?
Forumistii nu sunt toti credinciosi practicanti ,dar multi din ei sunt
Sa ne curatim ochii ca sa vedem numai binele
Doamne ajuta !
Indoiala este opusul sigurantei. Siguranța duce la suficiență. Suficiența este un obstacol in procesul devenirii.
Indoiala ne ajuta sa credem. E paradoxal, dar asa e. Sa nu uitam:

<<Mai înainte de toate trebuie să căutăm și să înstăpânim în inima noastră credința deplină în Domnul: s-o căutăm și s-o cerem de la El, fiindcă nici aceasta nu este de la noi, ci e un dar al lui Dumnezeu.
Atunci când i s-a cerut credință, tatăl tânărului a răspuns: ,,Cred, Doamne, ajută necredinței mele!„ Atunci, el avea credință slabă, se clătina și se ruga să i se întărească credința.
Dar cine se poate lăuda cu credință desăvârșită, și cine, ca atare, nu are nevoie să se roage: ,,Cred, Doamne, ajută necredinței mele?”
Dacă credința noastră ar avea putere, gândurile noastre ar fi curate, simțirile,sfinte, și faptele, plăcute lui Dumnezeu. Atunci, Domnul ar lua aminte la noi așa cum tatăl ia aminte la fiii săi; și orice am dori – și în credință n-am putea cere decât cele plăcute lui Dumnezeu-am primi negreșit și fără întârziere.>>
Tâlcuiri din Sfânta Scriptură pentru fiecare zi din an – Sf. Teofan Zăvorâtul. (Editura Sophia, Buc. 1999, colecția Părinți Ruși)
http://cristianstavriu.wordpress.com...fan-zavoratul/

<<Indoiala inceputul intelepciunii. Aristotel

Îndoiala: școala adevărului. Francis Bacon

Îndoiala este unul din numele inteligenței.Jorge Luis Borges

Îndoiala este o stare de neliniște și nemulțumire din care ne luptăm să ne eliberăm și să trecem într-o stare de încredere. Charles S. Pierce>>
http://enciclopedie.citatepedia.ro/i...c=%EEndoial%E3



Daca vreti sa cititi cu onestitate postarile de pe Forum C.O. o sa vedeti ca:
- In marea lor majoritate, forumistii citesc selectiv tot ce se scrie.
- Urmaresc doar sa aiba dreptate in ceea ce spun, aducand, de cele mai multe ori, doar argumente din experientele sau/si trairile personale, argumente care nu au corespondent in Sfanta Scriptura sau Scrierile Sfintilor Parinti, la care ar trebui sa ne raportam.
- Daca citezi din Sfanta Scriptura sau Sfintii Parinti, poti sa fii catalogat ca „om care nu poate sa gandeasca cu propriul creier”.
- Chiar pe acest topic, daca aveti rabdare sa cititi postarile, o sa vedeti ca citarile din Sfanta Scriptura si Sfintii Parinti referitoare la rostul medicului sau/ si rostul plantelor date de Dumnezeu in vindecarea unui om atins de boala, n-au fost citite (sau nu li s-a dat crezare) pentru ca nimeni nu se refera la ele.
- Credeti ca poate sa spuna cineva mai bine, care e rostul medicului in viata unui om si care e rostul plantelor etc. date de Dumnezeu in tratarea unui om bolnav, decat Intelepciunea lui Isus, fiul lui Sirah Eccleziasticul, 38: 1-9 si Intelepciunea lui Isus, fiul lui Sirah Eccleziasticul, 38:10-14?! Nu e aici raspunsul la intrebarea: e bine sa te adresezi medicului sau e bine sa te adresezi tratamentului naturist??? Sau cuvantul din Acatistul Sf. Nectarie, facatorul de minuni? Ucenicul Sfantului Siluan Athonitul, Parintele Sofronie Saharov (Dumnezeu sa-l aseze cu dreptii) a gresit spunand ca rugaciunea e arma impotriva cancerului? Sa nu stie Sfantul Nectarie cum e cu cancerul cand Ierarhul Nectarie, devenit prin Voia lui Dumnezeu, Sfantul Nectarie Taumaturgul, a murit de cancer? A gresit Parintele Ilarion Argatu cand i-a spus domnului prof. dr. Pavel Chirila (sfat fundamnetal, spune domnul profesor) cat de ziditor este Cuvantul lui Dumnezeu din Sfanta Scriptura pâna si pentru tamaduirea ateilor aflati in boala?
- Ne dam dreptate intre noi sau ne contrazicem, uitand/ evitand sa cautam adevarul acolo unde este: in cuvantul lui Dumnezeu, Biblia, si in scrierile Sfintilor Parinti si bineinteles, si in ceea ce ne spune „Intelepciunea acestei lumi” atata câta este.

Last edited by MariaElena; 16.01.2013 at 12:36:36.
Reply With Quote