View Single Post
  #9  
Vechi 16.12.2013, 12:10:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
Sophia doar sa dai un google vezi o sumedenie de icoane si picturi murale cu Naterea Domnului in care apare Sf si Dreptul Iosif logodnicul Maicii Domnului cu aureola de sfant deci nedesconsiderat si cu pruncul in iesle asa cum scrie in Biblie si toate amanuntele din Scripturi sunt pictate intocmai fara gres.
Greseala din picturile neortodoxe catolice si protestante e cea de care am scris mai sus , scrie si in articol si peste tot in scrierile ortodoxe :
IOSIF ERA B A T R A N !!!
nu e tinerel frumusel brunetel
ci in varsta A FOST CASATORIT SI AVEA COPII MARI.

uite primu google prima icoana ce am gasit-o

http://www.razbointrucuvant.ro/wp-co...domnului_0.png
Da, ai dreptate. Si da, icoana din link-ul dat de tine imi place. E mai simpla, insa lipsesc pastorii si magii.

Si totusi nu stiu sa existe Sf. Iosif in Ortodoxie. Si am inteles ca totusi exista si alte probleme legate de scena nasterii Domnului, pentru care ea nu se este prezentata in ortodoxie.

@stefan-florin - eu stiu ca peste tot este scris despre Nasterea Domnului (in scripturi), dar exista niste probleme de acceptare. In ortodoxie nu este acceptata ieslea si nici magii nu prea sunt.
Este o chestiune de percepere a oamenilor. Unii prefera sa vada si partea umana, pamanteana a lui Iisus, altii prefera sa o vada numai pe cea cereasca (nasterea Lui sa fie un mister).
Eu le inteleg pe amandoua, dar partea umana nu poate lipsi, nu poate fi (numai) un mister, din moment ce maica Sa era om si Iosif tot om. Asa a fost.
Daca s-ar fi scris ca a coborat pe o raza de soare sau de luna de la Dumnezeu Tatal, mai intelegeam si misterul.

Iar articolul nu spune totusi de varsta lui Iosif. Cred ca totusi autorul are alte obiectii - nu accepta existenta lui Iosif. sau nu stiu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote