Subiect: Dulcea Romanie
View Single Post
  #58  
Vechi 08.02.2009, 23:06:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marius, asa am gandit si eu cand am plecat. Intre timp am citi altceva in biblie. Incerc sa gasesc versetul si nu il gasesc. Dar nu noi am hotarat plecarea, ci Dumnezeu, si asta nu pentru ca eram cei mai buni!!! Toate sunt incercari de viata. Si acum mai pleaca romanii, se umilesc cu diverse munci, invatand astfel smerenia. ALTII DIMPOTRIVA PIERD SI TALANTUL PE CARE IL AU. E O VREME A CERNERII.
Am mai scris, citandu-l pe Arhim. Petroniu Tanase, ca tarile ortodoxe au fost incercate prin comunism, si credinta lor a iesit invingatoare. Tarile vestice sunt si ele incercate prin placere, si au cazut la examen. Acum si tarile ortodoxe sunt si ele incercate prin placere. Sa vedem cine rezista. Dupa mine asta e important: cum trecem examenele vietii, caci cum ne asternem, asa vom primi dincolo. Ma bucur ca am un castig venind incoace si anume credinta, pe care nu am avut-o in Romania. Predispozitia exista, dar nu vedeam drumul. Si ca mine multi altii. Aici criteriul este: cat Il iubim pe Dumnezeu. Dincolo: cat ne-am iubit aproapele. Restul sunt amanunte insignifiante.
Reply With Quote