View Single Post
  #2  
Vechi 04.01.2012, 01:09:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Voi ce-mi puteți spune din experiența personală?
Primii mei doi copii, botezați în rit răsăritean, au primit Sf Împărtășanie imediat după Botez și Mir. Pe ei, nu i-am mai împărtășit până la vârsta înțelegerii (în jur de 8 ani), când s-au spovedit și s-au împărtășit. De atunci, ne împărtășim cu toții săptămânal.

Al treilea copil al meu, botezat în rit apusean, se va împărtăși oricum la vârsta înțelegerii, cu ocazia Comuniunii Solemne, când va recapitula personal tripla lepădare și promisiunile făcute la botez prin nașa sa. Împărtășirea înainte de aceasta e permisă numai excepțional în canoanele apusene.

Părerea mea personală este că nu e necesar copiilor care nu au vârsta înțelegerii să se împărtășească. Dacă, Doamne ferește, vor ajunge înaintea lui Dumnezeu înainte de această vârstă, ei se vor mântui în mod sigur, deoarece nu au păcate personale de moarte, neavând înțelegere, iar păcatul ancestral este șters prin primirea Sf Botez.
La aceasta, cea mai bună replică care mi se poate aduce este că Sf Împărtășanie mai aduce și alte haruri, în afară de cel mântuitor și că astfel copilul ar fi privat de haruri lucrătoare. Răspund că, la urma urmei, ceea ce ne interesează este mântuirea. De creștere în credință și cultivarea altor virtuți vom avea vreme să ne ocupăm la vremea lor, care este vremea catehezei primare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote