View Single Post
  #9  
Vechi 04.01.2012, 14:50:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Iar în Biserica Catolică nu există această formă de penitență. Odată ce a ajuns la vârsta înțelegerii, orice catolic se poate împărtăși dacă este în stare de har (cu alte cuvinte, dacă s-a spovedit).

Noi nu le dăm Sfânta Împărtășanie copiilor, voi nu le-o dați păcătoșilor (chiar dacă păcatele le-au fost iertate prin Taina Spovedaniei.
In Ortodoxie, Sfanta Euharistie ne este data spre "iertarea pacatelor si viata de veci", desi ne-am spovedit si ne-am indreptat viata (s-au cel putin ne straduim sa ne schimbam), pentru ca lupta cu pacatul este una continua, pana la mutarea din aceasta viata.

Oprirea de la primirea Sfintei Impartasanii in cazul anumitor pacate este randuita de Parintii Bisericii nededespartite prin canoane. Duhovnicul este cel care, dupa caz, se foloseste de acestea cu acrivie sau iconomie.

Interesant este insa faptul ca nu stiu sa existe un canon al Sfintilor Parinti care sa vorbeasca despre oprirea de la Impartasanie a copiilor, pe care sa se intemeieze practica actuala a Bisericii Romano-Catolice. Daca il cunoasteti, ne-am bucura sa ni-l impartasiti.
Reply With Quote