View Single Post
  #1  
Vechi 07.04.2013, 15:35:46
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre familia numeroasa si eticheta de "pocaiti"

am deschis acest topic pentru ca am observat ca familiile numeroase sunt mai mereu catalogate ca fiind habotnice sau pocaite(in cel mai fericit caz,sunt privite ca ceva ciudat) si as vrea sa discutam despre acest aspect.
recunosc ca si eu am fost afectata de o astfel de mentalitate(si nu doar pt. ca asa spuneau cei din jur,ci si pt. ca toate familiile numeroase pe care le cunosteam nu erau,intradevar,ortodoxe),dar atunci cand am inceput sa duc o viata crestina am cunoscut si oameni care aveau copii multi si erau ortodocsi.
imi sunt atat de dragi aceste familii numeroase(ortodoxe sau nu),intotdeauna am gasit in cadrul lor o iubire,o unire (intre soti,intre frati,cat si intre parinti si copii)pe care f.rar le-am intalnit la familiile cu 1-2 copii,casa lor parca e mai plina de viata,mereu forfota si galagie,copii sunt invatati de mici cu munca si chiar cu unele lipsuri,dar in acelasi timp sunt mai simpli,mai curati.
nu vreau sa idealizez,dar eu una asa vad lucrurile.si atunci,cum sa nu ma doara inima cand aud tot felul de vorbe rautacioase la adresa lor?dar cel mai tare sufar pentru ca familia ortodoxa nu mai vrea sa nasca si sa creasca toti copiii pe care a randuit Dumnezeu,iar familiile care desi nu sunt ortodoxe accepta crucea cresterii copiilor(cinste lor!).si astfel,daca se intalneste un caz de familie numeroasa si ortodoxa toata lumea o priveste cu suspiciune.
Reply With Quote