View Single Post
  #8  
Vechi 07.04.2013, 21:12:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
intotdeauna am simtit ca familiile cu multi copii au ceva special.
cand eram mica aveam vecini o familie de penticostali cu 6 copii.tot satul ii cunostea,atrageau atentia oriunde se duceau.eu si sora mea ne jucam zilnic cu ei(erau vecinii nostri)si tin minte ca de fiecare data cand ma aflam in mijlocul lor ma simteam fascinata.imi placea sentimentul acela care ma cuprindea cand auzeam atata galagie,era mereu forfota in casa lor,dar cel mai mult ma fascina dragostea dintre ei,mai ales cand ii vedeam pe cei mai marisori ca au grija de cei mici(sincera sa fiu,uimirea mea venea si din faptul ca eu si sora mea ne certam mai tot timpul).au plecat in strainatate si s-au stabilit acolo,unde familia s-a marit cu inca un membru.

eu una am ajuns la concluzia ca principalul motiv pt. care familiile nu-si doresc mai mult de 1-2 copii este banul.se tem de faptul ca nu-i vor putea creste pe toti "avand ceea ce ei nu am avut".atunci cand aud de cazul vreunei familii numeroase si sarace unele persoane exclama ""na,de ce-or facut atatia?"
Sunt multe deosebiri intr-o familie de atei,care au ajuns sa faca copii multi fiindca el este betiv iar ea...nepasatoare si o alta familie de crestini care au multi copii datorita conceptiilor religioase,dar le langa asta mai au si educatie,constiinta si un plan de viata pentru a face acest mod de viata valid.

Nu este problema mea,nu judec pe nimeni,insa este mai dificil sa faci copii fara nici un plan,fara sa-ti pese ce vor face si cu ce vor fi ingrijiti,sa faci copii si sa pleci prin sat la cersit ca ai familie numeroasa.
Cand nu se mai poate,da-te jos de pe nevasta,simplu!Abstinenta este cea mai eficace metoda de contraceptive!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote