Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
  #816  
Vechi 11.11.2014, 08:48:16
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Nu pot sa iubesc. Dar pot sa fac ceea ce as face daca as iubi

Spunea Părintele Sofronie de la Essex o povestioară: „Un om s-a dus la Muntele Athos să întrebe ce să facă să se mântuiască. Și acolo i-au zis: "Să iubești pe Dumnezeu din tot sufletul tău și din tot cugetul tău și din toată inima ta și pe aproapele ca pe tine însuți". Și bietul om și-a zis: "Asta nu pot! Pe Dumnezeu nu-L iubesc, mi-e frică de El, dar nu-L iubesc... iar pe aproapele nu-l pot suferi de cele mai multe ori. Trebuie să mai fie și alte metode de mântuire, post, mătănii, ceva ce pot să fac..." Se duce la alt Părinte și la altul și străbate tot Muntele Sfânt fără să afle vreo altă metodă... Atunci s-a așezat pe o piatră și și-a zis cu toată deznădejdea celui ce caută o soluție: "Ce voi face? Am nevoie de mântuire. Nu vreau să mă chinui așa o veșnicie!" și, i-a venit gândul: "Am să fac ce pot. Pot să fac ce aș face dacă aș iubi!". Și mereu se întreba: "Ce aș face eu acum dacă L-aș iubi pe Dumnezeu?". Și făcea. "Ce-aș face dacă l-aș iubi pe aproapele?". Și făcea”.
(Monahia Siluana Vlad, Deschide Cerul cu lucrul mărunt, Editura Doxologia, Iași, 2013, pp. 195-196)
Reply With Quote