View Single Post
  #23  
Vechi 07.03.2018, 22:30:16
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
„Cel mai bun organ de a cânta lui Dumnezeu este gura și inima omului. Așa este în Biserica Răsăritului. La catolici se cântă din orgă; dar aceea este distracție și are notă de teatru. Nu ne ducem să ne distrăm la biserică, căci orga te risipește cu mintea în altă parte. Trebuie să cânt din inima mea, că auzi ce spune: «Răcnit-am din suspinarea inimii mele». Gura noastră să laude pe Dumnezeu, că zice psalmistul: «Bine voi cuvânta pe Domnul întru toată vremea, pururea lauda Lui în gura mea»” (Părintele Cleopa)
Mai au dreptate si protestantii, ca noi nu citim destul Biblia, da ne facem tot felul de idei ,in capul nostru si le sustinem sus si tare.Uite ce spune Biblia de instrumente muzicale vizavi de lauda la adresa lui Dumnezeu.

Psalmul 150
1. Lăudați pe Domnul întru sfinții Lui; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui.
2. Lăudați-L pe El întru puterile Lui; lăudați-L pe El după mulțimea slavei Lui.
3. Lăudați-L pe El în glas de trâmbiță; lăudați-L pe El în psaltire și în alăută.
4. Lăudați-L pe El în timpane și în horă; lăudați-L pe El în strune și organe.
5. Lăudați-L pe El în chimvale bine răsunătoare; lăudați-L pe El în chimvale de strigare.
6. Toată suflarea să laude pe Domnul!

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=65&cap=150

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Să facă ce vor, sunt liberi, dar nu în Biserică (predici ținute de mireni și cântări cu instrumente). Sunt curios dacă se vor conforma după noua hotărâre a BOR.
Adevarul e,ca nici eu nu sunt un fan al predicilor tinute de oameni care nu s-au pregatit temeinic . Adica mi-ar fi placut mult in Adunarea de care am vorbit, sa fi vazut cateva citiri din Proloage, Vietile Sfintilor,Sfantul Ioan Gura de Aur etc

Tin minte ca ma intalnisem cu un frate, el era in anul 1 la sectia social in cadrul facultatii de Teologie si imi spuse-se ,"Nu am cazut in ispita de a predica,pana acum, am citit din carti sfinte si am citit poezii." Si mi-a placut idea si eu eram la fel.

La un moment dat ai vorbit de muntele Athos. Eu nu am fost pana acum acolo ,DAR,daca voi apuca sa merg, daca voi fi ajutat sa particip, va fi OK, daca nu, exista riscul ca mintea mea sa plece cateva sute de km te miri pe unde. Eram cu mai bine de15 ani in urma, un frate care apoi a devenit preot mi-a spus ca ei fac o rugaciune constand din o ora, fiecare la alta ora, ca sa acoperim 24 de ore,o anumita catisma,imi aduc aminte aveam psalmul 118,catisma 17. Era undeva noaptea 1 sau 2 noaptea o data pe saptamana.Participarea ajuta si la spiritul de comuniune.Deci daca voi merge in Athos, si nu voi fi ajutat sa particip, nu stiu daca voi fi suta la suta prezent.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote