Subiect: Muntele Athos
View Single Post
  #1  
Vechi 09.01.2009, 23:46:59
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Smile Muntele Athos

Iubitii mei frati intru Hristos Domnul,
La rugamintea unora dintre fratiile voastre deschid acest topic despre Aghion Oros Athos, in care, din mila lui Dumnezeu, am pasit de cateva ori...

Inca din copilarie imi citeamcarti numai cu vieti de sfinti si vieti ale calugarilor.. in special greci sau athoniti.. citeam patericele.. si nu dormeam nopti intregi, cufundandu-ma in citit.. eram aspru certat de ai mei, dar nu ma puteu dezlipi de citit.. asa am capatat dragoste de Sf,Munte Athos si dorinta de a merge acolo imi era peste fire.. Plangeam uneori rugand-o pe Maicuta Domnului sa ma invredniceasca sa ajung in Gradina Ei atat de minunata... Ii spusesem sa ma ajute ca PRIMA data cand ies din tara sa fie in Sf.Munte, nici acum nu-mi doresc sa ies din tara in alta parte decat in Sf.Munte! Si au trecut ani, dar eu citeam si aflam tot mai multe de Sf,Munte... si dorinta de a merge era tot mai mare... facusem rost de niste poze cu Calugari aghioriti si peisaje si nu ma mai saturam sa le privesc si sa plang peste ele ca si EU vreau sa ajung acolo... Dar tot in acelasi timp imi ziceam cq numai cand va vrea Maica Domnului atunci voi merge.. Toate la timpul lor! Si uite asa a trecut mult timp, terminasem si primul an de facultate si eu nu ajunsesem... Inca mai avea si acele CD cu Parintii de la Schitul Lacu si ascultam, si de la Vatopediou, si de la Simonos Petras, de la Grigoriou, de la Dionisiou, cu Danieleii, si asa ma "aprindeam" mereu de dor... dar a randuit Maica Domnului sa merg cu niste parinti calugari.. Nu mai puteam de bucurie... mi-am facut pasaport la urgenta, in 2 zile a fost gata! si dupa alte 2 zile la sfarsitul lui septembrie (25) paraseam granita Romaniei spre Sf.Munte...

Prima noapte am dormit in Thessalonik la un hotel. Apoi dimineata am fost la Catedrala Sf.M.Mc.Dimitrie si ne-am inchinat la Sf.Moaste... pt mine nu era adevarat.. simteam "ca nu mai traiesc eu ci Hs traieste in mine"... asa ma simteam!!! Am coborat la subsol prin dreapta Sf.Altar jos in catacomba unde este locul MARTIRIULUI Sf.Dimitrie; de altfel, Biserica s-a ridicat pe locul Martiriului Sf.Dimitrie! am postat si poze in "my piblic profile"!

Apoi am vizitat si Catedrala Sf.Grigorie Palama - este pt mine CEA MAI FRUMOASA BISERICA pe care am vazut-o de cand sunt pe acest pamant!!! Are o pictura de inmarmuresti... primul sentiment pe care il ai la vederea acestei superbe picturi este sa te lasi in genunchi cu fata la pamant.. simti ca esti CU ADEVARAT in ceruri...

Din Thessalonik am plecat spre Manastirea Sourroti unde este ingropat Cuviosul PAISIE AGHIORITUL! acolo am auzit niste clopote extraordinar de frumoase... dar nu am cuvinte sa spun ce a, simtit la mormantul Pr.Paisie.. nu se poate spune.. e mai presus de limba omeneasca....

Apoi am plecat spre Manastirea de maici Ormylya! Este o manastire de maici superba, dar NU oricine intra in Curtea manastirii, este cu program si vizitatorii intra numai in fata unde este o curte mica cu masute si banci unde sunt serviti de catre maici cu Lukoumi (rahat) un pahar de nero (accent pe "o" - apa), Kafes (cafea) si un paharel de Ouzo (o tzuica NATURALA mentolata, specific greceasca, nu e tare, dar e TARE BUNA ) asta este tratatia fiecarei manastiri din Grecia pt fiecare vizitator. Pe toti care intra in interiorul curtii sunt poftiti sa serveasca din acestea! Tot in aceasta curte a Manastirii Ormylya este si magazinul, care este f,mare si in majoritate obiecte facute de maici! Sunt si CD cu inregistrari ale corului Manastirii - SUPERB!!! te trec toti fiorii ascultand 60-70 de maici... desi obstea depaseste 100 dde vietuitaore... Dar ce este f.important, aceste maici sunt RUDE cu parintii din Sf.Munte de la Manastirea Simonos Petras! Adica o maica din Ormylya este ori mama ori sora ori verisoara ori nepoata unui parinte din Simonos Petras! De altfel Marele Staret (care nu este bine deloc si va indemn sa il pomeniti la rugaciune cat mai este) Arhimandritul EMILIANOS SIMONOPETRITUL a avut in in grija sa personala bunul mers duhovnicesc al acestor maici! Este cea mai mare manastire de maici din Grecia! Pr.Emilianos este acum in grija maicilor de la Ormylya! In locul sau este Staret la Simonos Petras, Arhimandritul Eliseos! Mare parinte pr.Emilianos... cine ii citeste cartile, deja 5 in lb romana, simte sfintenia vietii acestui minunat parinte aghiorit!

De aici am plecat in Ouranopolis unde am innoptat! Ouranopolis ("cetatea cerului" trad in rom) este portul de unde se ia vaporul pentru a merge in Sf.Munte! Nu se intra cu masina (desi Sf.Munte este peninsula) decat la MARE nevoie, se poate merge in Sf.Munte si din Portul Ierissou! Ierissou este pe partea estica a Sf.Munte, iar Ouranopolis este pe partea vestica. Ne-am cazat la o pensiune si dimineata la 8 am fost de ne-am luat "Diamonitiria" - este un act pe baza pasaportului ca sa poti intra in Sf.Munte - si la 9.45 aveam vaporul catre Sf.Munte... Nu va pot exprima ce am simtit la plecarea vaporului... am inceput sa plang ca un copil... si ma rugam Maicii Domnului... In urama noastra veneau pescarusi... ce mi-a trecut prin minte? am luat paine si tineam in varfuldegetelor si veneau pescarusii si imi luau din mana bucatile de paine... am si filmare... bucurie mare! Dar la vederea fiecarei chilii sau manastiri din vapor erau momente de NOI lacrimi... erau asa cum le stiam eu din poze.. si acum le vedeam in realitate... capitanul de vapor spunea in greaca numele fiecarei manastiri... nu intelegeam... dar l-am intrebat pe un parinte... stiam sa intreb in greaca "ce Manastire este?", imi spusese un parinte cu care eram, atat, si cel pe care il intreb (impletea metanii) imi raspune in romana! atat m-am bucurat ca am intalnit un Aghiorit... si dansul imi spunea ce manastire este si apoi multe altele de la calugariei vorbeam... ba chiar m-a invatat sa impletesc metanii asa cum stiau ei aghioritii... desi eu stiam altfel. Mari bucurii traiam.. apoi cand am ajuns in portul Sf.Munte DAFNI, nu imi venea sa cred... si cand am pasit pe Sf.Munte... izvor de lacrimi... de bucurie si recunostinta fata de Stapana Acestui Sf.Munte..

Am luat un autobuz ce ne-a dus in Karyes, capitala Sf,Munte... Cand am vazut ca ma aflu in lumea calugarilor, nu puteam sa incetez a multumi M.Dlui... de aici am vizitat Sf.Mre Kutlumusiou la 25 min de Karyes... Ne-am intors in Karyes si am intrat in Bisrica Mare a acestei capitale, Biserica PROTANON! in aceasta Biserca se afla Icoana Maicii Domnului AXIONITA in fata careia Arhanghelul Gavriil a cantat "Axion estin" adica "Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dzeu, cea pururea fericita si preanevinovata si Maica Dz nostru" ca "ceea ce esti mai cinstita...." se canta de catre Parintii Aghioriti, dar fara aceasta prima parte! Nu mai spun minunea ca o gasiti in cartea Minunile Maicii Domnului!

De aici ne-am dus de ne-am cazat la Schitul Sf.Andrei de langa Karyes! Acolo am participata pt prima data la o Sf.Liturghie in Sf.Munte unde eu nevrednicul m-am impartasit... Acest schit detine ca odor de mare pret "fruntea Sf.Andrei"! Ramai socat de frumusetea culorii acestei sf.Moaste si la acel miros de mireasma... Apoi am fost la masa... eu nu mai puteam de rusine si sfiala... imi era greu sa manac, dar pr.trapezar mi-a facut semna sa mananc ca apoi se suna clopotelul si raman flamand... abia am indraznit sa gust ceva... degapt mie nu-mi mai trebuia mancare... eram atat de fericit ca eram in Sf,Munte...

...will be continued...
__________________
Reply With Quote