Subiect: Muntele Athos
View Single Post
  #5  
Vechi 10.01.2009, 22:48:09
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit ...continuare:

Dupa Schitul Sf.Andrei am luat un microbuz si am plecat spre Sf.Manastire Vatopediou, cand am ajuns ne-am lasat bagajele, si am plecat repede spre Chilia SfGheorghe - Colciu, unde sunt parinti romani. Pe drum ne-a prin o ploaie... de aia de munte... Ne-am grabit si am ajuns din nou la Vatopedi exact inainte de a incepe Vecernia. Stiind ca il am aici pe iubitul meu prieten, Cristian (acum Monahul Siluan) cautam sa il zaresc la slujba... tare m-em intristat ca nu l-am vazut! Dar m-am dus sa ma inchin la Sf.Icoane de pe iconostasele din fata Catapetesmei, si dupa ce m-am inchinat la Maica Domnului l-am zarit cu coada ochiului intr-o strana de langa altar... nu mai puteam de bucurie si nu-l mai slabeam din privire... statea cu capul plecat si cu ochii inchisi si se ruga cu metania... Nu am simtit cand s-a terminat slujba si pr.Siluan a venit direct la mine... am ramas mut de uimire... ca l-am urmarit intr-una si nu ridicase privirea din pamant si ochii nu i-a deschis dar a venit direct la mine... si asa ne-am mai bucurat... am fost la masa si apoi am intrat iar la slujba, la Pavecernita Mica, cand este obiseiul de a se scoate la inchinare din Sf.Altar Sf,Moaste... cu BUCURIE emotii si lacrimi m-am inchinat unei bucati din Sf.Cruce, braului Maicii Domnului, Capului Sf.Ioan Gura de Aur pe care l-am tinut in mana mult timo de se mira pr.Pahomie (roman) ce am si sarutam sf.moaste de nu ma mai saturam... tota ziua am avut pe buze acel mir ce izvora din capul Sf.Ioan...! dupa aceea pr.Silaun a luat binecuvantare de la Pr Staret Efrem si a vb cu noi. Dimineata la 4 eram deja in Biserica la Miezonoptica si Untrenie, apoi preotii din Manastire s-au dus fiecare la cate un paraclis si au savarsit Sf.liturghie iar obstea merge din ascultare unde era trmis de pr,Staret... noi am mers la paraclisul unde a slujit un pr.Irineu (francez de neam) si la strana canta Pr.Siluan! Canta pr.Siluan cand era in lume, dar ce canta acuma... nu stiam sa mai tin isonul, eu care cantasem impreuna cu el atata timp (a fost dirijorul grupului psaltic "Constantin Brancoveanu" se gaseste si pe net http://www.resurse-ortodoxe.ro/muzic...%20Brancoveanu nu este o inregistrare spectaculoasa, pt ca i-au lipsit de la inregistrare f,multi din grup... din care am lipsit si eu... ) ...ma pierdeam efectiv si incepusem sa plng... asa mare dar a capatat de la Maica Domnului sa cante... a fost Liturghia care am trait-o la inaltime mare... nu pot spune ce am simtit, nu sunt cuvinte... am mers apoi la masa si am mancat si am plecat... am plecat cu inima franta... asa imi doream sa fi ramas acolo...

Am plecat la Schitul Lacu... unde am trait experienta ascetica, adica vecernia facuta timp de o ora numai cu "Doamne Iisuse..." dupa cat umblasem si manacasem pe la "greci" cand am mancat la Schitul lacu, m-am simtit "acasa": am mancat macare facuta ca in Romania.. aici am mai vizitat si alte chilii... dar nopatea am iesit afara... ma surzea linistea ce domnea... nu am mai putut rezista si mi-am luat mp3 playerul si mi-am pus castile sa ascult muzica (psaltica, numai de asta ascult)... apoi dimineata la 5 am mers la Sf.Liturhie si ne-am impartasit... de aici am plecat la Schitul Roamnesc Prodromul... am mers 6h30min pe jos si in caldura mediteraneana.. fiecare izvor intalnit in cale era secat de mine.. pe drum ne-am oprit si la Izvorul Sf.Atanasie... (am pus poze). Am ajuns la Prodromul UD tot, si panatlonii si tot... ne-a pus numaidecat la masa si am mers de am facut un dus... apoi dimineata am fost la Sf.Liturghhie si ne-am impartasit... Dupa ce am luat masa am mers in Pustia Vigla (am pus poze pe my public profile) unde sunt numai stancu uriase... am fost si la Chilia Sf.Atanasie Athonitul unde ne-am inchinat si Icoanei Maicii Domnului cea care i-a vorbit Sf.Maria Egipteanca de a oprit-o sa intre in Biserica si care i-a spus unde sa mearga sa isi mantuiasca sufletul... m-am cutremurat la vederea ei... sta la intrarea in Pestera...Am dar slva lui Dumnezeu si ne-am intors la Prodromul... Vigla este capatul Sf.Munte, la 20 minute distanta de mers pe jos de la prodromul... este o pustie infricosatoare dar si plina de sfinti... Ce am simtit iar nu am cuvinte de a spune... Fiecare care merge simte ceva sau nu simte nimic...

Am partcipat la Vecernie si apoi la masa, apoi la Pavecernita ne-am inchinat Sf.Moaste. Dimineata la 6 am plecat spre Karyes cu un microbuz si la 11 am iesit din Sf.Munte si unde credeti ca am ajuns? in EGHINA!!! alte bucurii coplesitoare... ca eu ii spusesem sfantului Nectarie sa ma invredniceasca si pe mine sa ajung la casuta sa... si a vorbit dansul cu Maica Domnului ca sa ne ajute sa ajungem in doua locuri: Athosul si Eghina (am pus poze)! Bine, in drum spre Athena nu poti sa nu treci si pe la Meteora... Ceva DIVIN!

Da fratii mei cam asta a fost excursia mea in Grecia din 25sept-5oct 2006!!! In 2007 in aceeasi perioada am fost in aceeasi formatie in aceeasi excursie! Anul trecut 2008 nu am mai fost decat la Schitul Prodromul cu Grupul Psaltic "BYZANTION" la hramul Icoanei Maicii Domnului "Prodromita", unde am stat o saptamana! Sa vad anul acesta cum ajung...!? Cand am fost cu Byzantion la Prodromul am intampinat niste ispite gata gata sa ma faca sa nu mai merg... dar in ULTIMA secunda a venit AJUTORUL Maicii Domnului... caci nu aveam bani sa merg... dar mi-a pun coleg pe card... MINUNE nu alta! Ai mei au ramas SOCATI, caci toata saptamana cautasem Bani sa pot merge si nu am gasit... eram NEGRU de suparare nici nu mai mancam... (noi nu avem o stare financiara buna... ...) Il sunasem pe Adrian Sirbu (dirijorul Byzantion) si ii spusesem ca nu mai pot merge ca nu am gasit bani... i-a parut atat de rau... dar eu nu aveam ce face... in tp ce vbeam cu el la telefon ora 23.44 noaptea (seara dinaintea plecarii) ma suna un coleg si imi spune ca ma poate ajuta... eram gata sa urlu de Bucurie...Ai mei s-au trezit si cand le-am spus nu se mai opreau din facut Sf.Cruce... Ma intelesem sa ma intalnesc cu ei la Buzau dimineata la 7, dar am adormit si trebuia la 1 a M trezesc ca la 2 aveam tren spre Buzau... m-a trezit un baiat din Byzantion sa ma intrebe unde sunt..cand le-am spus ca in PAT au inceput sa rada... eu ma miram ca de ce rade de mine... si atunci m-am uitat la ceas... si am INCREMENIT... dar l-a sunat pe Adi, el venea mai tarziu cu alta masina.. asa ca m-am imbracat de urgenta si mi-a facut mama de urgenta 2 sandwich-uri si am plecat la ocazie... am ajunz exact in acelasi timp cu Baietii... ei din Iasi eu din Bv... si alta minune: am venit cu 2 ocazii si niciunu nu mi-a luat bani... cand am sunat-o pe mama a inceput sa planga de bucurie ca a vazut cum a lucrat Maica Domnului cu mine ca sa pot merge in Sf.Munte...

Da fratii mei, atat m-am rugat Macii Domnului sa ma ajute sa merg in Sf.Munte... si ce credeti? colegul ce ma imprumutase de bani, NU a vrut sa ii mai dau banii inapoi... de asta ce mai ziceti??? nu e LUCRAREA Macii Preacurate?? In schimb am venit cu ruxacelu plin din Sf.Munte... am primit niste banuti si am tot luat pt ai mei... deci am plecat fara bani de cheltuiala numai cu banii de benzina pt baieti si am venit si cu lucruri cumparate... si am stat si 3 zile la o pensiune in Ouranopolis cu baietii dupa ce am plecat din Athos...

Asa e fratii mei, CREDINTA MUTA MUNTII!!!

Dumnezeului nostru SLAVA!!! Amin!!!
__________________
Reply With Quote