View Single Post
  #125  
Vechi 24.05.2021, 16:14:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dai si tu dupa ureche fara sa spui nimic din mistica.

Pe langa faptul ca nu stii nimic din ce zice ortodoxia ca este cauza la problema le mai si dai prosteste.

Incurci rau de tot lumea cu tot felul de elucubratii.


De fapt nu ai zis nimic, nu ai gasit nici problema si nici solutia mai sus. Doar ai vorbit ca sa vorbesti si tu ceva. Asta este pacatul tau vorba cu totul pe langa. Datul cu parerea. Teoriile... Scoti din tine la teorii ... 90% din ce spui sunt teorii, ti-am zis, junk.

Ce ai zis mai sus? Ai vorbit si tu ceva despre mandrie, fara sens in contextul asta. Nu prea poti sa iti aduni mintea si sa intelegi despre ce e vorba in propozitie.

Tot ce produci sunt "teorii".

Numele tau ar trebui sa fie Teorel, pentru ca asta produci, elucubratii, teorii, ipoteze, dat cu parerea, dar nimic ortodox.

Nu gasesti nimic bun de adunat in posturile tale, doar incurcaturi peste incurcaturi.
Ma confunzi cu Ewald Frank-enstain, cu Confuzius-Incurcatopitecus, cu Teorema lui Pishagora Teoreticus, cu Hulius Cezaruri sau chiar cu Musk-a cea mare si tare care intra direct in kurul calului cu masina electrica ca apoi sa iasa de acolo pentru ca sa intre mai adanc direct in rana.

Daca nu ti-e clar ce scriu despre hula si nu poti sa intelegi atunci nu esti bun de duhovnic, rezulta ca te-ai inhaitat cu lenea duhovniceasca si cu lasitatea cea mare, cucotata ca o virtute a ”credinciozitatii” peste neamuri, limbi, imparati, munti si ape mari si nu vrei sa poti sa-ti dai seama ca esti decat un tradator ce te ascunzi in intuneric cu tradarea ta.

Mie mi se pare foarte simplu si clar...:

Boala asta grava a hulei la adresa Dumnezeirii o am si eu, multi oameni o au si nu stiu ca o au.

Ea vine din faptul ca omul semetindu-se cu sine si cu pacatul ca sa iasa deasupra in "libertate" si mandrindu-se se inchina lui insusi si ar vrea ca si altii sa se inchine luiushi. Ar vrea sa-i faca cu dea sila si pe altii sa se inchine luiushi daca nu poate nicicum prin tot felul de tactici viclene si ispititor desfranate. Trece la terorism-ispititor daca nu-i poate pacali si insela sa se inchine benevol lui si idolilor sai.

Esti foarte nemultumit si suparat ca nu te inchini tie insuti si ca altii nu ti se inchina tie insuti. Nu poti suporta, iti sare mustarul foarte rapid, esti nemultumit si te razbuni groaznic, necrutzator, neiertator daca nu spre asta se indreapta lucrurile, spre inchinare la EUL tau.

Asta e boala: inchinarea omului la EUL propriu, EUL de om, de inger cazut si la eurile lumii tot ca un fel de inchinare la eul sau propriu si personal. Face "credinciosul" partizanate si lupte groaznice pentru aceasta inchinare la eul sau propriu sau la eul sefului sau lunmesc si uraste de moarte si de hula orice inchinare la adevaratul Dumnezeu.

Nu de la mine mi-am aflat boala asta groaznica si cumplita care chinuie ingrozitor ci de la Mesia, de la Hristos-Cuvantul. Din lasitate cea mai mare omul tradeaza pe Hristos-Cuvantul ca beroul si se ascunde cu asta la intunericul din sine si de acolo din ascuns nu mai poate si nu mai vrea sa iasa la lumina si acolo in ascuns se inchina luiusi si duhurilor rele cu care se inhaiteaza laudandu-se cu minciuna ca betii grozavi grozinversi exact ca puii lui Miunhauzen cu trofeele pescaresti si vanatoresti.

Din aceasta tragedie ingrozitoare a mortii si a rautatii vesnice fuge rusinea si simtirea incat omului las si nesimtit ii place mocirla asta bestemata si tradarea din sine din ascuns si acolo in noaptea mintii se crede mare inchinindu-i pe toti la sine insushului lumii in timp ce joaca fatzarnicia inaintea lui Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.05.2021 at 16:22:41.
Reply With Quote