View Single Post
  #28  
Vechi 14.12.2009, 22:50:52
adrianam adrianam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.10.2009
Mesaje: 7
Implicit

Sfaturile pe care ti le dau au fost verificate in practica de foarte multe ori. Din pacate insa vrasmasul lucreaza cu multa viclenie si deseori uit si eu sa le pun in aplicare.
Insa de fiecare data cand imi aduc aminte de ele si fac eforturi sa le pun in aplicare, obtin pace si liniste in mod surpinzator pentru cineva neavizat:
- Atunci cand sotul meu ma cearta, este nervos (din diverse cauze, de obicei exterioare familiei) - daca incerc sa raspund sau sa zic ceva, parca pun paie pe foc. Daca in schimb tac si spun rugaciunea inimii "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii", situatia se schimba si sotul meu se linisteste, isi revine, incepe sa glumeasca.
- Cand mi se pare ca se abat necazuri peste noi, stropesc cu apa sfintita in toate camerele, daca se poate zilnic, daca nu macar saptamanal
- Incerc sa dau mereu acatiste si pomelnice la manastiri sau biserici, astfel incat mereu sa fie pomenite numele noastre in biserica
- Incerc sa ajung in fiecare duminica la Sfanta Liturghie, sa tin posturile si sa ma spovedesc.
- Incerc sa citesc in fiecare zi cateva pagini dintr-o carte scrisa de un Sfant Parinte.

Poate ti se par prea multe dintr-o data, dar vei vedea ca prin rabdare si rugaciune, se vor schimba multe in bine in jurul tau!
Doamne ajuta!
Reply With Quote