View Single Post
  #11  
Vechi 07.02.2014, 00:30:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Daniel,

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
Nu vreau sa incep o cearta sau sa par nesimtit, dar inca nu mi-ai aratat folosind Biblia ca ortodox=crestin
Noi credem că ortodocșii sînt singurii în posesia adevărului nealterat așa cum ni l-a lăsat Hristos și mai apoi Duhul Sfînt. Creștinii de atunci aveau aceeași dogmă ca ortodocșii de astăzi. Doar faptul că ulterior s-au produs schisme și rupturi de Biserică a dat creștinilor autentici supranumele de ortodocși.

Citat:
si orice alta denominatiune religioasa de sub sfera crestinismului este automat un eretic care va ajunge in fundu' iadului;
Asta ai zis-o tu, nu eu. Eu am luat cazut tău particular, de român eterodox care alege să înoate pe lîngă corabie.

si daca o persoana nu este de acord cu una dintre doctrinele ortodocsilor (cum ar fi, cultul mortilor, cultul icoanelor, rugaciunile la sfinti si la Maria, etc...) ea este automat considerata a fi eretica/pagana. Pe ce baza spui lucrurile astea?

Lista din paranteză ai auzit-o din zbor și nu ai încercat să vezi lucrurile mai în profunzime. Ce zici, dacă-ți dau un argument biblic pentru ceea ce numești ”cultul morților”, te apuci de cercetat în amănunt cum e cu icoanele și cu Sfinții?

Citat:
E adevarat ca ortodocsi considera Sfanta Scriptura ca fiind egala cu scrierile unor oameni pe care acestia au decis sa-i numeasca Sfintii Parinti?
Deopotrivă ar suna mai bine. Sfînta Scriptură e temelia credinței creștin-ortodoxe. Filocalia, Patericele, Viețile Sfinților, Hexaimeronul, Omiliile șamd sînt interpretări ale Bibliei, se bazează pe ea și nu contrazic învățătura Evangeliilor și a celorlalte cărți ale Bibliei.

Citat:
Daca da, atunci intrebarea inevitabila este urmatoarea: De unde stiti ca scrierile acelor "sfinti" au fost insuflate de Dumnezeu?
Nu știm, credem. Deoarece Hristos ne-a promis că ne va trimite pe Cineva Care ne va învăța pe noi toate. Duhul Sfînt ne-a vorbit prin Sfinții Săi și ei ne-au lăsat scrise cărți care ne ajută în urcușul spre desăvîrșire. La fel cum și însăși Biblia e scrisă tot de oameni insiprați de Dumnezeu.

Citat:
Isus e impotriva ca preotii sa invete pe oameni poruncile omenesti, in locul poruncilor lui Dumnezeu:

Matei 15:1-9

1. Atunci niște farisei și niște cărturari din Ierusalim au venit la Isus și I-au zis:
2. „Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-și spală mâinile când mănâncă.”
3. Drept răspuns, El le-a zis: „Dar voi de ce călcați porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Căci Dumnezeu a zis: „Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta” și: „Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreșit cu moartea.”
5. Dar voi ziceți: „Cine va zice tatălui său sau mamei sale: „Ori cu ce te-aș putea ajuta l-am închinat lui Dumnezeu”
6. nu mai este ținut să cinstească pe tatăl său sau pe mama sa. Și ați desființat astfel Cuvântul lui Dumnezeu în folosul datinii voastre.
7. Fățarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, când a zis:
8. „Norodul acesta se apropie de Mine cu gura și Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
9. Degeaba Mă cinstesc ei, învățând ca învățături niște porunci omenești.”
Slăbuț argument, caracteristic neoprotestanților care-i acuză pe ortodocși că țin ”datini” și ”obiceiuri omenești”. E confuzia clasică dintre ceea ce numiți voi tradiție și ceea ce este în realitate Sfînta Tradiție despre care nu vă povestesc predicatorii de la pupitru - nu de alta, dar nici ei nu știu de fapt ce e Sfînta Tradiție.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote