View Single Post
  #12  
Vechi 07.02.2014, 00:31:21
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielS Vezi mesajul
7. Fățarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, când a zis:
8. „Norodul acesta se apropie de Mine cu gura și Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
9. Degeaba Mă cinstesc ei, învățând ca învățături niște porunci omenești.”
Amin! Nici nu stii cata dreptate ai! Deci... nu poti sa spui ca... n-ai stiut.
Nu-L mai cinsti pe Mantuitorul Hristos cu gura, ca nici de aia nu esti vrednic. Cand spunem Sfinti Parinti, incepem inclusiv cu autorii celor 4 Sfinte Evanghelii, pe care tu o interpretezi dupa... harul tau!... Mantuitorul Hristos, cand s-a adresat apostolilor ca vor avea de patimit si vor fi chinuiti, nu doar despre ei a vorbit, ci despre tot neamul ce avea sa vina (in special Sfintii Parinti), si care, prin Duhul Sfant (de care voi nu aveti habar, fiindca sunteti inafara lui), ne-au lasat toate invataturile ortodoxe, pe care si voi le-ati respectat pana la un moment dat, cand ati apucat pe alte cai, iar apoi altele si tot asa!
Am mai spus-o: nu e in interesul nostru sa te lamurim. Faptul ca tu iti arogi dreptul sa filozofezi peste Sfintii Parinti, mijlocitori pana in zilele noastre, care au Sfinte Moaste si care nu odata s-au infatisat in mod real in momente delicate, acelora care aveau mare nevoie de asta (citeste cum s-a ajuns la sarbatoarea ortodoxa a celor 3 sfinti ierarhi, Vasile (cel Mare), Grigorie (Teologul) si Ioan (Gura de Aur) ), dupa care vei vedea ca nu mai e nevoie sa bolborosesti tot felul de nazbatii, care intr-o zi... iti vor pune capac!...
Oricum, din punctul meu de vedere, cred ca am spus mult mai mult decat iti era necesar. Te las intr-ale tale, si de care eu ma dezic pur si simplu. Sa fii sanatos si sa-ti dezvaluie bunul Dumnezeu Adevarul Lui, nu cel pe care deja crezi ca-l stii!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote