Subiect: Daca...?
View Single Post
  #18  
Vechi 12.11.2006, 07:19:49
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bin_Adem
Probabil traiti intr-un mediu islamic (in afara Romaniei?), si as vrea sa intreb, cu permisiunea dumneavoastra, ce v-a determinat sa va casatoriti cu un musulman, si daca sunteti silita sa va convertiti sau ati fost silita si ati refuzat, de catre sotul dumneavoastra....?
As vrea sa reamintesc urmatorul lucru: poate colegii fetei dumneavoastra au spus ceva care ati interpretat ca "pagan", insa poate nu au vrut decat sa spuna :"ratacit"...?E o mare diferenta. Se poate considera si aceasta varianta?

Multumesc pentru participare la dialog :D
Da,traiesc intr-o tara pur islamica,unde crestinii locuiesc temporar[cu serviciul],nici macar nu e tara sotului meu [acolo se respect reciproc cele doua religii,fiind un procent mare de crestini printre ei].Nu am fost niciodata silita [nici macar rugata] sa ma convertesc[ ma refer la familia sotului ].Stiti,si celorlalti copii li s-a spus acelasi lucru cand erau mici[am suferit de mai multe ori-in etape] si am inteles corect "mesajul"transmis ;o mama crestina e pagana ptr.ca nu sunt musulmanca,ptr. ca nu ma acoper cu batic.Trebuie sa va spun ca tinuta mea nu a atras niciodata privirea cuiva,deci nu am putut fi socotita o persoana "ratacita" din punctul acesta de vedere.Ceea ce ma doare este suferinta fetitei[ceilalti frati au trecut mai usor peste asta].M-a intrebat plangand,daca este pacat la crestini sa-si schimbe religia[din cuvintele ei mi-am dat seama ca-si doreste ca mama ei sa fie mama musulmanca ca si mamele colegelor ei].Cu ajutorul Maicii Domnului si al sotului meu ,vom incerca sa o ajutam sa treaca peste asta.Doamn ajuta! Doina
Reply With Quote