View Single Post
  #434  
Vechi 29.09.2017, 22:56:49
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Pana acum vad ca nimeni nu a pomenit de Adevaratul Sfintitor, daca El se pogoara sa sfintesca anumite obiecte sau cladiri, de parca ar exista o telecomanda pentru asa cevai. Imi amintesc de o intamplare relatata de Pro Tv, unde un preot stropise cu aghiasma un Sex Shop. Oare acel magazin, s-a sfintit doar pentru faptul ca un preot a stropit cladirea cu aghiasma? S-a pogorat oare Duhul Sfant sa sfinteasca acea cladire?
ps: la intrebarea ta, raspunsul este nu
Nu s-a sfintit, in schimb multi oameni sau smintit vazand o asemenea "isprava". Nu degeaba vorbea Sfantul Ioan Gura de Aur de teama de a te apropia de taina preotiei. Cand esti preot nu trebuie sa mai vrei sa placi oamenilor. Vrei sa le placi lor, faci prostii dinastea si pierzi oameni .TRec la alte culte si ce poti raspunde tu credincios ,sau chiar ierarh.Ca Episcop ai putea sa faci niste interdictii unor asemenea preoti.Fiindca nu sunt de folos Bisericii cu asa atitudini.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote