View Single Post
  #11  
Vechi 10.01.2008, 16:10:43
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Nu stiu ce fac celelalte culte crestine sau semi-crestine,atat stiu ca aceasta minune care se petrece in Biserica Ortodoxa este constanta si va ramane ca marturie pt toti ca Orodoxia este dreapta credinta si ceea ce s-a randuit in ea este perfect in regula si adevarat.Spui ca te iei doar dupa Biblie,nu este deloc bine.Sfanta Scriptura este rodul Sfintei Traditii.De unde oare stia Sfantul Apostol Pavel ca IIsus a spus:Mai fericit este a da,decat a lua.In nicio Evanghelie nu este scris acest lucru.La fel si Sfantul Apostol Toma:De unde stia el numele vrajitorilor egipteni care s-au impotrivit lui Moise?Nicaieri nu este scris in Biblie acest lucru.Chiar nu am gasit in nicio carte de Istorie Ortodoxa faptul ca pana in sec.iv se serba sambata.Insa am scrieri ale Sfintilor Parinti din sec 1,2 si 3 care arata clar ca se serba Duminica.Cat despre ceea ce spun Catolicii si care sunt interesele lor,nici nu ma obosesc sa ascult.Sa nu uitam ca nu degeaba ne-am despartit de ei in 1054(chiar daca a fost cam tarziu).Ei aveau abateri de la dogme inca din sec.3.Deci nu sunt vrednici de luat in seama.Cat despre interpretarea anumitor versete din Biblie dupa capul meu,nu o voi face niciodata.De acest lucru s-au ocupat Sfintii Parinti care au fost luminati de Duhul Sfant,iar eu cred doar ceea ce spun ei.Nimeni nu te opreste sa citesti Biblia,dar nu trebuie sa o interpreteze fiecare dupa capul sau.Din acest motiv doar,au iesit atatea secte care afirma cu nesimtire ca detin adevarul.Parintele Cleopa a spus clar:Scriptura are oase tari si noi avem dinti de lapte.Si in alt loc:Cine nu stie sa inoate in marea Scripturii,se ineaca.Vezi si singur cat de adevarate sunt aceste cuvinte.
Reply With Quote