View Single Post
  #15  
Vechi 10.01.2008, 16:28:20
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de router
Paradoxal , o zi BINECUVANTATA SI SFINTITA de Dumnezeu, pana in primele secole crestine ,este data la o parte, si o zi despre care nu se face nici o referire spre sfintire , o zi despre care si istoria ortodoxa si cea catolica arata ca s-a impus cu buna stiinta fara baza biblica , e la loc de cinste.

Asta este! se mai intampla ...(cam des totusi)
"9. Acum insa, dupa ce ati cunoscut pe Dumnezeu, sau mai degraba dupa ce ati fost cunoscuti de Dumnezeu, cum va intoarceți iarasi la intelesurile cele slabe si sarace, carora iarasi voiți sa le slujiti ca inainte?
10. Tineți zile si luni si timpuri si ani?"

"1. Stati deci tari in libertatea cu care Hristos ne-a facut liberi si nu va prindeti iarasi in jugul robiei.
2. Iata eu, Pavel, va spun voua: Ca de va veti taia imprejur, Hristos nu va va folosi la nimic.
3. Si marturisesc, iarasi, oricarui om ce se taie imprejur, ca el este dator sa implineasca toata Legea.
4. Cei ce voiti sa va indreptati prin Lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har;"

Zilele si lunile si anii se refera la sabat, cred eu, dar si la celelalte reguli iudaice mai ciudate, pe care nu le stiu si nu face sa ma obosesc sa le caut.



Reply With Quote