Subiect: Zilele facerii
View Single Post
  #34  
Vechi 27.01.2015, 07:52:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca spui ca sunt teologi mari care sustin cate o parere, iar aceasta nu este importanta si disputele pe aceasta tema sunt doar inutile nu te contrazici singur?
Nu. Faptul ca exista teologi mari care au pareri distincte este o realitate. Ca nu este relevand pentru mantuire este iar un lucru real.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Singurele dispute cred ca apar din faptul ca se afirma ca ortoodxia sustine ambele variante.
Ortodoxia nu sustine nici una din variante. Nu exista o invatatura de credinta a Bisericii despre varsta Universului.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
u exista teologi mari, ci 2-3 teologi (inclusiv ierarhi) din SUA si Anglia care sustin evolutionismul teist propovaduit de un stilist (care era de fapt doctor, nu teolog), dr. Kalomiros. Miliardele de ani sunt necesare in evolutionism pentru a sustine perioada necesara transformarii speciilor si a formarii unoversului. Un Adam care a trait acum cateva miliarde de ani nu creaza dispute, ci doar amuzament.
Nu este vorba despre evolutionismul teist. Doar ca nu este obligatoriu ca zilele creatiei sa aiba 24 de ore. Eu nu sustin nici ca erau de 24 de ore, nici ca nu.

Am sa dau 2 exemple de teologi care sustin ca zilele creatiei nu au avut 24 de ore: Parintele Galeriu si IPS Teodosie (nu vorbesc despre comportament, ci de calitatea sa teologica).
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote