Subiect: Zilele facerii
View Single Post
  #38  
Vechi 27.01.2015, 22:50:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu este vorba despre evolutionismul teist. Doar ca nu este obligatoriu ca zilele creatiei sa aiba 24 de ore. Eu nu sustin nici ca erau de 24 de ore, nici ca nu.
Aceste notiuni s-au nascut in evolutionismul teist. Pana in sec. XX nimeni nu s-a gandit ca ar putea fi vorba de ere si nu de zile. Daca ai citit mesajul catre Mihnea, sunt pasaje clare in care ni se spune ca e vorba de zile. Cel mai clar, la cele zece porunci Domnul spune ca lucreze omul sase zile si una sa se odhneasca, pentru ca tot in sase zile a facut Domnul lumea. Nimeni nu are miercurea de cateva mii de ani.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ortodoxia nu sustine nici una din variante. Nu exista o invatatura de credinta a Bisericii despre varsta Universului.
De unde stii? Cum sa nu sustina ortodoxia ceea ce scrie in Sfanta Scriptura? Mai ales acolo unde e cuvantul revelat, ca in Facerea. Nu a fost dezbatut la vreun Sinod, pentru simplul fapt ca nimeni n-a contestat ca acolo nu e ceea ce scrie. Evolutionismul teist apare abia in sec. XX, iar in ortodoxie nu prea are aderenti, decat cativa in vest.
Doar Origen spune ca trebie facuta o interpretare figurata, pentru ca el interpreta toata Biblia in sens figurat. De aceea spune Sf. Vasile ca sa nu se interepteze in mod figurat Facerea. Cum spun si sfintii, in fiecare zi creatia are loc intr-o clipita, la cuvantul Domnului. Ce rost ar avea milioane de ani?
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu. Faptul ca exista teologi mari care au pareri distincte este o realitate. Ca nu este relevand pentru mantuire este iar un lucru real.
Nu exista teologi mari, daca vrei iti spun cine sunt. E cel care i-a luat apararea lui Kalomiros in disputa cu Par. Serafim, IPS Puhalo (in Canada) si IPS Kalistos Ware (care are si alte cocneptii din ecumenism), in Anglia. Acestia sustin evolutionismul teist.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am sa dau 2 exemple de teologi care sustin ca zilele creatiei nu au avut 24 de ore: Parintele Galeriu si IPS Teodosie (nu vorbesc despre comportament, ci de calitatea sa teologica).
Nu stiu daca sustin, dar pot exista si credinciosi care sustin asta din nestiinta. In anii din urma se credea ca stiinta a descoperit ca pamantul are miliarde de ani si e ceva sigur. Pentru a nu contrazice realitatea unii au creat evolutionismul teist (catolicii, cred), apoi au propagat aceste idei.
Reply With Quote