View Single Post
  #8  
Vechi 07.02.2014, 00:04:33
DanielS DanielS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.02.2014
Locație: Arad
Religia: Protestant
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Tit 3
10. De omul eretic, după întâia și a doua mustrare, depărtează-te,
11. Știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit.

De unde rezultă că există erezii și oameni eretici.

Dacă nu ești ortodox (= dreptcredincios) atunci ești eretic.
Nu vreau sa incep o cearta sau sa par nesimtit, dar inca nu mi-ai aratat folosind Biblia ca ortodox=crestin si orice alta denominatiune religioasa de sub sfera crestinismului este automat un eretic care va ajunge in fundu' iadului; si daca o persoana nu este de acord cu una dintre doctrinele ortodocsilor (cum ar fi, cultul mortilor, cultul icoanelor, rugaciunile la sfinti si la Maria, etc...) ea este automat considerata a fi eretica/pagana. Pe ce baza spui lucrurile astea?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Tu, fiind eretic, vorbind românește, avînd acces la interpretările Bibliei lăsate de Sfinții Părinți, avînd acces ușor la biserici ortodoxe și la preoți, ai tot ce-ți trebuie la îndemînă pentru a intra pe calea cea strîmtă care duce la viață.
E adevarat ca ortodocsi considera Sfanta Scriptura ca fiind egala cu scrierile unor oameni pe care acestia au decis sa-i numeasca Sfintii Parinti? Daca da, atunci intrebarea inevitabila este urmatoarea: De unde stiti ca scrierile acelor "sfinti" au fost insuflate de Dumnezeu?

Isus e impotriva ca preotii sa invete pe oameni poruncile omenesti, in locul poruncilor lui Dumnezeu:

Matei 15:1-9

1. Atunci niște farisei și niște cărturari din Ierusalim au venit la Isus și I-au zis:
2. „Pentru ce calcă ucenicii Tăi datina bătrânilor? Căci nu-și spală mâinile când mănâncă.”
3. Drept răspuns, El le-a zis: „Dar voi de ce călcați porunca lui Dumnezeu în folosul datinii voastre?
4. Căci Dumnezeu a zis: „Cinstește pe tatăl tău și pe mama ta” și: „Cine va grăi de rău pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit negreșit cu moartea.”
5. Dar voi ziceți: „Cine va zice tatălui său sau mamei sale: „Ori cu ce te-aș putea ajuta l-am închinat lui Dumnezeu”
6. nu mai este ținut să cinstească pe tatăl său sau pe mama sa. Și ați desființat astfel Cuvântul lui Dumnezeu în folosul datinii voastre.
7. Fățarnicilor, bine a prorocit Isaia despre voi, când a zis:
8. „Norodul acesta se apropie de Mine cu gura și Mă cinstește cu buzele, dar inima lui este departe de Mine.
9. Degeaba Mă cinstesc ei, învățând ca învățături niște porunci omenești.”
Reply With Quote